Sinirlenince öldürdüğümü düşünüp rahatlıyorum

"Benim sorunum çok sinirli olmam. Aşırı sinirlendiğim zamanlarda elimde bıçakla hepsini öldürdüğümü düşünüyorum ve ancak o şekilde rahatlayabiliyorum."

Sinirlenince öldürdüğümü düşünüp rahatlıyorum

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Benim sorunum çok sinirli olmam. Bütün gün ortada hiçbir neden olmasa dahi sinirli oluyorum. Çevremdeki insanların yaptığı her hareket söylediği her söz beni deli ediyor. Aşırı sinirlendiğim zamanlarda elimde bıçakla hepsini öldürdüğümü düşünüyorum ve ancak o şekilde rahatlayabiliyorum. CEVAP Sinirlilik hem bir kişilik özelliği, hem de bazı bozuklukların bir belirtisi olabilir. Yazdıklarınıza göre, sinirliliğiniz kişilik yapınızla, kendinizi olumsuz değerlendirmenizle, kişilerarası ilişkilerinizin olumsuz olmasıyla ilgili olabilir. Bu yönlerden incelenerek değerlendirme yapılması için bir psikiyatriste başvurabilirsiniz. SORU 4 yıldır ilaç tedavisi görüyorum. Bir ara depresyon geçirmiştim tedavisi 1,5 yıl sürdü daha sonra ilacı bıraktım fakat çok geçmeden yoğun ataklar geçirmeye başladım yaklaşık 2,5yıldır panik atak tedavisi görüyorum. CEVAP Gerek depresyon, gerekse panik bozukluğu tedaviyle düzelen bozukluklardır. Öte yandan ikisinin de tekrarlama olasılığı vardır. Belirtilerin yatışmasından sonraki amaç, tekrarlamaları önlemektir. Tekrarlamaları önlemede ilaçları daha uzun süre kullanmak bir seçenektir, daha iyi bir seçenek ilaç tedavisiyle birlikte psikoterapi uygulanmasıdır. SORU 4 yıldır çağrı merkezinde çalışıyorum. Yaşadığım yoğun stresten dolayı kalp ve tansiyon problemlerim oluştu ayrıca psikolojik olarak ta olumsuz yönde değişimler yaşıyorum. Kendime güvende eksilme, kararsızlık ve konsantrasyon problemleri, takıntı, ruhsal çöküntü, sosyal fobi gibi hayatımı olumsuz yönde etkileyen ve sağlığıma zarar veren boyutta psikolojik sorunlarım var oldu. Stresse dayanabilme, sosyal fobimden kurtulabilmek için yönlendirme ve yardımlarınıza ihtiyacım var. CEVAP En stresli meslekler insan ilişkisinin gerekli olduğu mesleklerdir. Belirttiğiniz durumlar işinizden dolayı ne kadar çok etkilendiğinizi gösteriyor. Kalp sorunu (?) ve hipertansiyonun dışında depresyon, obsesif kompulsif bozukluk belirtileriniz de var. Sosyal fobi konusunda daha fazla bilgimizin olması gerekir. Ön tanılar ne olursa olsun, kesin tanı ve tedavinin planlanarak uygulanması için bir psikiyatriste başvurmanız gerekir. Sitemizden (www.e-psikiyatri.com) daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

ÇOK AŞIRI SİNİRLİYİM

EŞİM BENİ YAN KOMŞUYLA ALDATIYOR

KENDİMİ HER GÜNM YORGUN HİSSEDİYORUM

HEMOLİTİK ANEMİ DEPRESYONE NEDEN OLUR MU

YEMEK YEME KONUSUNDA KENDİMİ FRENLEYEMİYORUM

KENDİMİ BEĞENMİYORUM ÇOK ÇEKİNGENİM

"BABAMI KAYBETTİM UYUMAKTAN KORKUYORUM"

SÜREKLİ YALAN SÖYLÜYORUM UYKUDAN UYANAMIYORUM

OĞLUM KREŞE GİTMEK İSTEMİYOR

HER ŞEYDEN KORKUYORUM

ERKEK ARKADAŞIMA GÜVENEMİYORUM

ANTİDEPRESAN KULLANDIĞIM İÇİN EŞİM AYRILMAK İSTİYOR

REGL DÖNEMLERİM KABUSUM OLDU

ÇOK SEVEREK EVLENDİM AMA EŞİM İLGİSİZ

EVLİLİKTEN KORKUYORUM

AŞIRI HASSASIM, HER ŞEYE AĞLIYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA AİLESİ RAHAT BIRAKMIYOR

MUTLU GİBİ GÖRÜLMEKTEN SIKILDIM

HAYATIMDA HİÇ SOĞAN YEMEDİM

EŞİM HER ŞEYDEN BENİ SORUMLU TUTUYOR

HER ŞEYİMİ KAYBEDECEK KORKUSU YAŞIYORUM

EŞİM SÜREKLİ KÜFÜR EDİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al