"Yemek yeme konusunda kendimi frenleyemiyorum"

"Yemek yeme konusunda kendimi frenleyemiyorum. Her an her dakika acıkıyorum. Şişene kadar yiyorum ya da doyduğumu anlamıyorum."

"Yemek yeme konusunda kendimi frenleyemiyorum"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Yemek yeme konusunda kendimi frenleyemiyorum. Her an her dakika acıkıyorum. Şişene kadar yiyorum ya da doyduğumu anlamıyorum. CEVAP Yemek yeme yaşamak için gerekli olduğu gibi, aynı zamanda bir haz alma davranışıdır. Bazı kişiler özellikle sıkıntılıyken aşırı yiyebilir. Doyduğunuzu anlamadığınız veya şişene kadar yediğiniz için (sonra bir şey yapıp yapmadığınız belli değil) yeme bozuklukları yönünden değerlendirilmeniz uygun olur. Yeme bozuklukları alanında çalışan bir psikiyatriste başvurabilirsiniz. SORU Kızım 22 yaşında sesli harfleri çıkarırken kekeliyor. Dışarıda çalışırken fazla kekelemiyor fakat eve gelincekonuşurken epey kekeliyor ne yapmam gerekir. CEVAP Konuşmaya başlamada güçlük çeşitli etkenlere bağlı olabilir. Bunlar arasında çocukluk yıllarında korkma, stres, çok sevdiği birini taklit etme gibi nedenler de vardır. Kızınızın bu güçlüğünün ne zaman başladığını bilmiyoruz. Evde güçlüğün artmasının bir anlamı olabilir. Özellikle nasıl başladığı da önemlidir. Bir psikiyatristle görüştükten ve nedeni bulunduktan sonra, önerilirse bir konuşma terapistine de başvurabilirsiniz. SORU Manik depresif bozukluk belirtileri nelerdir, kesin tedavisi nasıl olur? Çok eşya alıp değiştirme, çok para harcamaya nasıl mani olunur? CEVAP Bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk) çeşitli alanlarda çok sayıda belirtisi olan bir bozukluktur. Mani ve depresyon dönemleri tedaviyle düzelir, tekrarlama riski vardır. Koruyucu tedaviyle tekrarlama riski en aza indirilmeye çalışılır. Kesin tedaviyle kastettiğiniz bozukluğun kökünden kazınmasıysa, henüz böyle bir tedavi yoktur. Bu konuda sitemizden daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz (www.e-psikiyatri.com). Diğer sorunuz manik dönemin belirtileri olabilir. Öte yandan engel olunamayan alışveriş davranışı başka gruplarda sınıflandırılabilir. Bazı kişiler için sıkıntıyı gidermenin bir yolu olabilir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

YEMEK YEME KONUSUNDA KENDİMİ FRENLEYEMİYORUM

KENDİMİ BEĞENMİYORUM ÇOK ÇEKİNGENİM

"BABAMI KAYBETTİM UYUMAKTAN KORKUYORUM"

SÜREKLİ YALAN SÖYLÜYORUM UYKUDAN UYANAMIYORUM

OĞLUM KREŞE GİTMEK İSTEMİYOR

HER ŞEYDEN KORKUYORUM

ERKEK ARKADAŞIMA GÜVENEMİYORUM

ANTİDEPRESAN KULLANDIĞIM İÇİN EŞİM AYRILMAK İSTİYOR

REGL DÖNEMLERİM KABUSUM OLDU

ÇOK SEVEREK EVLENDİM AMA EŞİM İLGİSİZ

EVLİLİKTEN KORKUYORUM

AŞIRI HASSASIM, HER ŞEYE AĞLIYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA AİLESİ RAHAT BIRAKMIYOR

MUTLU GİBİ GÖRÜLMEKTEN SIKILDIM

HAYATIMDA HİÇ SOĞAN YEMEDİM

EŞİM HER ŞEYDEN BENİ SORUMLU TUTUYOR

HER ŞEYİMİ KAYBEDECEK KORKUSU YAŞIYORUM

EŞİM SÜREKLİ KÜFÜR EDİYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM