Deprem Travma Psikolojisi

SİYASİLER PSİKOLOJİYİ BOZUYOR

SİYASİLER PSİKOLOJİYİ BOZUYOR

DHA

Meclis'te artan kavga eden ve tartışan siyasilerin toplumun psikolojisini bozduğu ve güveni zedelediği ortaya çıktı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ertuğrul Eşel, toplumda insanların kendi gibi görmediklerini ötekileştirmesinin bir hastalık haline geldiğini, kavga eden ve tartışan siyasilerin ise toplumun psikolojisini bozduğunu söyledi.

Psikiyatr Prof.Dr. Ertuğrul Eşel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekilleri arasında yaşanan kavgayı insanların model alabileceklerini ve zamanla bilinçaltına yerleşen şiddet olgusunun bireylerin, dolayısıyla toplumun psikolojisini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Türk insanının kavgadan çok çabuk etkilendiğini ifade eden Prof.Dr. Eşel, "Meclis'in ötesinde Ankara’daki gerginlik toplumun psikolojisini etkiliyor. Toplumdaki bölünmelerin altında yatan olgular insanların psikolojik durumları ile doğrudan ilişkilidir. Siyaset bizim konumuz değil ama insanlar gerilim ve kavga istemiyor. Psikolojisi bozulan insanlar, son kavgalar ve gerilim ortamı nedeniyle birbirine düşman haline geldi" diye konuştu.

Prof.Dr. Ertuğrul Eşel, gerginliği engellemesi gereken siyasilerin, tam tersine toplumun psikolojisini bozarak ayrışmaya neden olduğunu söyledi. İnsanların kendi gibi görmediklerini ötekileştirmesinin bir hastalık haline geldiğini belirten Prof.Dr. Eşel, “İnsanlar ortak değerleri olmasına rağmen, ‘Benim gibi düşünmeyen benden değildir, düşmandır’ diyerek daha fazla ayrışmaya neden oluyor. Esas tehlike de bu, bulaşıcı bir hastalık gibi yayılabilir" dedi.

'KAVGA GÖRÜNTÜLERİ KÖRÜKLÜYOR'

Medyanın gerilim ve kavga görüntülerini çok fazla yayınlanmasının ötekileştirme hastalığını körüklediğini kaydeden Prof.Dr. Ertuğrul Eşel, toplum psikolojisinin 12 Eylül döneminden bile daha kötü duruma geldiğini ileri sürdü.

Sosyal patlama riskine dikkat çeken Prof.Dr. Eşel, "Herhangi bir kıvılcım ile büyük olaylar çıkabilir. İnsanlar arasında 'sevenler ve sevmeyenler' gibi bölünmeler oluştu. Orduya sempatik bakanlara 'darbeci' yakıştırmasının yapılması ya da orduyu sevmeyenlere 'irticacı' denmesi tehlikeli bölünmelerin işaretidir. Etnik bölünmeden de tehlikeli olan budur. Çünkü bu tür bölünmelerden toplumun bilinçaltı ile ilgili olduğu için daha tehlikelidir" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al