Mevsimsel geçişlerde yüz felcine dikkat

Soğuk, rüzgarlı iklimlerde yaşayan ve hassas olan kişilerin periferik yüz felci geçirme olasılığı yüksek.

Mevsimsel geçişlerde yüz felcine dikkat

Soğuk, rüzgarlı iklimlerde yaşayan ve hassas olan  kişilerin periferik yüz felci geçirme olasılığı yüksek. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ)  Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, enfeksiyona  karşı çok duyarlı olanların, soğuk, rüzgarlı iklimlerde yaşayan ve hassas olan  kişilerin periferik yüz felci geçirme olasılığının yüksek olduğunu belirterek,  “Bu tip durumlarda yüzü korumak ve sıcak tutmak, bir şal ya da atkıyla sarmak  lazım” dedi.

Bolayır, yüz felcinin iki şekilde  oluştuğunu söyledi. Kişinin beyninde damar tıkanıklığı, tümör veya kanama  olduğunda santral yüz felci geliştiğini belirten Bolayır, bu felcin yüzün alt  kısmını yani dudak ve burun çevresini etkilediğini bildirdi. Periferik yani  ikinci yüz felcinin ise sinirin beyinde çıktığı kanalda soğuk, enfeksiyon ya da o  bölgede oluşan bir iltihap sonucu oluştuğunu bildiren Bolayır, felç geçirildikten  sonra yüzün bir kısmında ya da tamamında hissizlik meydana geldiğini aktardı. Periferik yüz felcinin sık görülmesinin nedeninin yüzde 70-80 oranında  “bell paralizisi” olduğunu belirten Bolayır, bunun yüz sinirinin iç kulak  çevresindeki bir bölümünde iltihap ve ödem oluşmasıyla geliştiğini, bu felçten  hem gözlerin hem de dudakların etkilendiğini dile getirdi. Bolayır, felç  geçirildikten sonra gözün tam kapanmadığını ifade ederek, kişi gözü açık uyuduğu  için gözdeki korneanın kuruduğunu, bu durumun körlüğe yol açabileceğini  vurguladı. Felç geçirme oranında genetik yatkınlığın da rol oynadığını açıklayan  Bolayır, özellikle kadınların saçı ıslak halde dışarı çıkmaması gerektiğine vurgu  yaptı. Pencerelerin çift taraflı açılıp cereyanda kalınmaması gerektiğini  söyleyen Bolayır, kişilerin araba içerisindeyken rüzgara maruz kalmalarının da  yüz felci geçirmelerine neden olabileceğini anlattı.

“YÜZ FELCİ GEÇİRME ORANI MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİNDE DAHA DA ARTIYOR”

İklim değişikliklerinde kişinin daha dikkatli olması gerektiğini bildiren  Bolayır, “Yüz felci geçirme oranı mevsim değişikliklerinde daha da artıyor”  dedi. Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, “Enfeksiyona karşı çok duyarlı olanların,  soğuk, rüzgarlı iklimlerde yaşayan ve hassas olan kişilerin periferik yüz felci  geçirme olasılığı yüksek oluyor. Bu tip durumlarda yüzü korumak ve sıcak tutmak,  bir şal ya da atkıyla sarmak lazım” diye konuştu. Yüz felci geçiren insandaki hasarın yüzde 70-80 oranında kendiliğinden  düzelebildiğini belirten Bolayır, ancak kişinin yüzünde yüzde 5-10 oranında bir  doku bozukluğu kalma olasılığının da var olduğunu ifade etti. Bu oranın da fazla  olmaması için kişinin nöroloji uzmanına gitmesinin şart olduğunu vurgulayan  Bolayır, akut dönemden sonra fizik tedaviye gidilmesi gerektiğini aktardı. Bolayır, yüz felcini bir kez geçiren kişinin 2. ya da 3. yüz felcini  geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu, bu kişilerin daha çok dikkat etmesi  gerektiğini çünkü insanda yatkınlık oluştuğunu da sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al