İllüzyon mu gerçek mi?

Gerçek misiniz? İllüzyon mu? Hiç düşündünüz mü?

İllüzyon mu gerçek mi?

İllüzyonların hayatımızın her alanına nüfuz ettiği zamanlardayız. Maalesef ki bazen, zaman zaman ve hatta istemeden bir illüzyonun içinde gerçekliğimizi korumaya çalışırken buluyoruz kendimizi.

Ya siz?

Varlığınızı, gerçekliğinizi göstermek için en etkili en güçlü yanlarınızı hiç düşündünüz mü? Ya da hiç yanılsama olduğunuzu düşündünüz mü?

Aslında hepsi her şeyi görmek istememizden kaynaklanmaktadır. Her şeyi görmek çok önemli ama gördüğümüz şeyi algılamak daha önemli. Gördüğümüz şeyin ne olduğunu algılamak ise karışık bir beyin işlevi.

Şimdi düşünün ki denizi gördünüz zannediyor musunuz ki o sadece deniz!

Gözünüzün arkasına ulaşacak, oradan beyine yansıyacak, oradan hafıza merkezi bunun ne olduğunu hafızadan çağıracak uzun uzun yolaklardan geçecek ve beyninizde deniz tanımlanacak. Peki, bu nasıl oluyor biliyor musunuz? Görmeyle ve renklerin tanımıyla.. .Aslında bütün cisimlerin esas rengi siyah...Işık vurduğunda yansımaya bağlı olarak renkler birbirlerinin içine geçerek meydana geliyorlar. Yani görmek önemli ama gördüğümüz şeyi beynimizde algılamayla alakalı..

Bu renklerin birbirine karışması ise gördüğümüze dair hissi uyandıran şeydir, ama bu sanrı değildir. Madde bağımlılığı ve bazı ilaç alımları sonrasında görülen şeyler de var olarak algılanır. Göz ve beyin bu şekilde bir sürü optik yanılsamalar ,illüzyonlar yaşar.. Bilimsel açıklamalarla illüzyonlar böyle de, etrafımızdaki illüzyonlar böyle değil.

Artık her şey illüzyon ,gözümüz gördüğünü de algılayamıyor ve yorumlayamıyor artık! Algılamamızın ötesindeki gerçekliklerle sunuluyor her şey.  Yani her şey yanılsama.. Gerçek olansa dokunabildiklerimiz. İşte bunlardan biri de müzik. Terapi değeri olanlar da başka..

Kafanızı karıştırmayın. İçinizdeki gürültüleri susturmak için müzik dinleyin..Tek ortak dil..Evrensel..İllüzyon değil..Üstelik beynimizdeki bir sürü merkeze de hitap ediyor;konuşma,beden kontrolü,öğrenme..
Müzik iyileştirir…

Ruhu korur..

Zihin beden entegrasyonu sağlar..
Beyni ve bedeni şarj eder..
İşte bütün bunlar için Mütem var.Değerli hocam Prf.Dr.Sevda Asgerova önderliğinde.
 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İnsanlar bazan hayatın tatlarını ellerinin tersiyle itebilirler. Daha iyi bir dünyayı hak ettikleri halde zaman zaman savaşmak zorunda kalmaktadırlar.
  • Mutluluğu sadece felsefe, sanat ve edebiyat değil; psikoloji, sosyoloji, biyoloji, siyaset gibi disiplinler de anlamaya çalışıyor.
  • Hayır! Halen bu konuda bir farkındalık, bütüncül bir yaklaşım tasarımı olduğuna dair bir işaret görünmemektedir.
  • Hayatın bir kullanma kılavuzu yok. Hayatta hata yapmak diye bir şey var. Hepimiz hatalar yapabiliriz.
  • Öfke, insanın en temel duygularından biridir. Tehlikelerden korunmak için ortaya çıkan fizyolojik bir duygudur.
  • Randevu Al