İllüzyon mu gerçek mi?

Gerçek misiniz? İllüzyon mu? Hiç düşündünüz mü?

İllüzyon mu gerçek mi?

İllüzyonların hayatımızın her alanına nüfuz ettiği zamanlardayız. Maalesef ki bazen, zaman zaman ve hatta istemeden bir illüzyonun içinde gerçekliğimizi korumaya çalışırken buluyoruz kendimizi.

Ya siz?

Varlığınızı, gerçekliğinizi göstermek için en etkili en güçlü yanlarınızı hiç düşündünüz mü? Ya da hiç yanılsama olduğunuzu düşündünüz mü?

Aslında hepsi her şeyi görmek istememizden kaynaklanmaktadır. Her şeyi görmek çok önemli ama gördüğümüz şeyi algılamak daha önemli. Gördüğümüz şeyin ne olduğunu algılamak ise karışık bir beyin işlevi.

Şimdi düşünün ki denizi gördünüz zannediyor musunuz ki o sadece deniz!

Gözünüzün arkasına ulaşacak, oradan beyine yansıyacak, oradan hafıza merkezi bunun ne olduğunu hafızadan çağıracak uzun uzun yolaklardan geçecek ve beyninizde deniz tanımlanacak. Peki, bu nasıl oluyor biliyor musunuz? Görmeyle ve renklerin tanımıyla.. .Aslında bütün cisimlerin esas rengi siyah...Işık vurduğunda yansımaya bağlı olarak renkler birbirlerinin içine geçerek meydana geliyorlar. Yani görmek önemli ama gördüğümüz şeyi beynimizde algılamayla alakalı..

Bu renklerin birbirine karışması ise gördüğümüze dair hissi uyandıran şeydir, ama bu sanrı değildir. Madde bağımlılığı ve bazı ilaç alımları sonrasında görülen şeyler de var olarak algılanır. Göz ve beyin bu şekilde bir sürü optik yanılsamalar ,illüzyonlar yaşar.. Bilimsel açıklamalarla illüzyonlar böyle de, etrafımızdaki illüzyonlar böyle değil.

Artık her şey illüzyon ,gözümüz gördüğünü de algılayamıyor ve yorumlayamıyor artık! Algılamamızın ötesindeki gerçekliklerle sunuluyor her şey.  Yani her şey yanılsama.. Gerçek olansa dokunabildiklerimiz. İşte bunlardan biri de müzik. Terapi değeri olanlar da başka..

Kafanızı karıştırmayın. İçinizdeki gürültüleri susturmak için müzik dinleyin..Tek ortak dil..Evrensel..İllüzyon değil..Üstelik beynimizdeki bir sürü merkeze de hitap ediyor;konuşma,beden kontrolü,öğrenme..
Müzik iyileştirir…

Ruhu korur..

Zihin beden entegrasyonu sağlar..
Beyni ve bedeni şarj eder..
İşte bütün bunlar için Mütem var.Değerli hocam Prf.Dr.Sevda Asgerova önderliğinde.
 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kişilikler mi uyumlu olmalı, beklentiler mi? Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor:
  • Psikolojimizin de dengeli ve doğru beslenmeye ihtiyacı var…
  • Yaşamı anlamlı kılmak, hayatın anlamını kavrayabilmek, kişinin güçlü yönlerini fark etmesini sağlamayı hedefleyen pozitif psikoloji, tüm dünyada yenid
  • Yardımlaşma hem insani hem toplumsal anlamda çok önemli ve çok da gerekli. Kadim kültürümüzün önemli bir değeri olan yardımlaşma kavramı, dünyada da y
  • Dördüncü doz aşısını olmuş bir sağlık çalışanıyım. Tıp doktoru ve öğretim üyesiyim. Mesleğimde salt bilimsel verilere göre hareket etmeye çalıştım. An
  • Bir insanın en büyük projesi kendisidir. Kendisine hedef koyması, kendisini yönetmesidir. Kendisini yöneten kimse işini yönetebildiği gibi başarılı ve
  • Randevu Al