Deprem Travma Psikolojisi

Göçün de psikolojisi var

Katıldığı televizyon programında göçün de bir psikolojisi olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Birim Sungu Danişmant, Suriye’den gelerek Hatay’a yerleştirilen grupların psikolojilerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Göçün de psikolojisi var

Katıldığı televizyon programında göçün de bir psikolojisi olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Birim Sungu Danişmant, Suriye’den gelerek Hatay’a yerleştirilen grupların psikolojilerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

A Haber’de yayınlanan Meltem İnan’ın sunduğu “Yaşasın Haftasonu” programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Birim Sungu Danişmant, Suriye’deki karışıklıktan kaçarak ülkemizde sınır kent Hatay’a yerleştirilen grupların psikolojisini değerlendirdi. Suriye’deki çatışma ve kaos ortamından kaçarak ülkemizde Hatay’da oluşturulan bölgelere yerleştirilen binlerce Suriye vatandaşı, psikolojik birtakım zorluklar yaşıyor. Sadece onlar değil bölgede yaşayan yerliler de benzer psikolojik sıkıntı yaşıyor. Bölgede beliren ruhsal tabloya ilişkin Meltem İnan’ın sorularını cevaplayan Yrd. Doç. Dr. Birim Sungu Danişmant, göç psikolojisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Göçün de bir psikoloji olduğunun altını çizen Danişmant, maalesef günümüzde insanların zorunlu göçlere maruz bırakıldığına dikkat çekti. Bunun son örneğinin Hatay’da yaşandığını vurgulayan Danişmant hem bölge insanının hem de Suriye’den yerini yurdunu bırakıp Türkiye’ye sığınan kişilerin göçle birlikte birtakım sorunları da beraberinde getirdiklerini söyledi. Göçle birlikte kişilerde birtakım endişelerin yaşanmasının doğal olduğunu belirten Danişmant, çeşitli etnik grup ve azınlıkların en yoğun olduğu şehirlerden biri olan Hatay’ın farklı toplulukları kucaklamayı başardığını, bu son olayın da üstesinden geleceğine inandığını kaydetti. Bölgenin kolay bir süreçten geçmediğini ifade eden Danişmant, önümüzdeki süreçte bölgenin normale döneceğinin altını çizdi. VİDEO İÇİN… Şaban Özdemir (NPGRUP)  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al