EVLİLİK PROGRAMLARI FACİA

EVLİLİK PROGRAMLARI FACİA

DHA

Dizi ve evlendirme programlarının aile yapısının olumsuz yönde etkilediği ve facialara yol açabileceği açıklandı.

Konya'da Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi, Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı İlim Heyeti üyesi Doç. Dr. Abdülkerim Bahadır, dizi ve evlendirme programlarının aile yapısının olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Doç. Dr. Bahadır, dizilerde konu edilen ilişkilerin, artık toplumda da normal bir olaymış gibi karşılandığını ifade etti.

İlahiyatçı Doç. Dr. Abdülkerim Bahadır, Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptığı basın toplantısında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencilerinin hazırladığı boşanma konulu tezini değerlendirdi. Doç. Dr. Bahadır, tezlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"2007 yılında 94 bin 219 çift boşanırken, bu sayı 2008’de 99 bin 663’e yükselmiştir. 2002- 2007 döneminde en çok boşanma davası açılan üç büyük şehirden İstanbul ilk sırada yer alırken, İzmir ikinci, Ankara üçüncü bunu Bursa, Antalya ve Konya takip ediyor. Kayıtlarda daha önce klasik boşanma sebebi olarak belirlenen, şiddetli geçimsizlik, yerini ekonomik sıkıntı başta olmak üzere özgürlük kısıtlaması, cinsel yetersizlik gibi nedenlere bıraktığı görülmüştür."

Doç. Dr. Abdülkerim Bahadır, boşanma olaylarının ardından çocukların ruhsal sorun yaşadığını belirterek, çocuklarda uyum ve davranış bozukluğunun baş gösterdiğini belirtti.

Doç. Dr. Abdülkerim Bahadır, bir gazetecinin televizyon programlarının aliye yapısına etkisini sorması üzerine, "Diziler ve evlendirme programları aile yapısını olumsuz etkiliyor. Televizyon programları psikolojik bir faciadır. Ne yazık ki bu tür ilişkilerin yaşandığı Türk dizileri, aile yapısını bozacak nitelikleri içinde barındırıyor. Evlilik programlarında da eski yaşanan sorunlar dile getiriliyor. Aile içinde kalacak yaşanmışlar, deşifre ediliyor. İnsanlar artık her yerde var diye anormal bir konu değil diye bunu tasvip ediyorlar" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al