Çok okunan bilgiler daha çabuk unutuluyor

Alman bilim insanlarına göre öğrenilmesi gerekilen bilgilerin tekrar tekrar okunması öğrenme konusunda kalıcı bir etki yapmıyor.

Çok okunan bilgiler daha çabuk unutuluyor

Alman bilim insanlarına göre öğrenilmesi gerekilen bilgilerin tekrar tekrar okunması öğrenme konusunda kalıcı bir etki yapmıyor.

beyin_unutuyorAraştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar okullardaki ve üniversitelerdeki eğitim stratejisini değiştirebilir diyen Regensburg Üniversitesi bilimcilerine göre, sadece doğru öğrenme yöntemiyle kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Örneğin bir öğrenci bir şiiri tekrar tekrar okuyarak ezberleyebilirse de birkaç hafta sonra öğrendiklerini unutur. Oysa sadece iki kez okuduktan son ezberden okuduğunda, içerikler belleğe daha iyi yerleşiyor.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Tekrarlanan okuma ve ezberden okumanın etkilerini ilk kez araştıran Karl-Heinz Bauml ve Ina Dobler, iki deney yapmış. Birinci deneye seksen dört, ikincisine kırk sekiz kişi katılmış. Katılımcılardan içinde kavramların bulunduğu çok sayıda listeyi ezberlemeleri istenmiş. Birinci deneyde katılımcılar listeleri tekrar tekrar okuyarak, diğerinde ise iki kez okuduktan sonra kendilerine ezbere okuyarak öğrenmeye çalışmışlar. Kısa vadede iki yöntem de etkili olmuş ancak uzun vadede ikinci yöntem daha etkili, katılımcılar öğrendiklerini daha iyi akılda tuttular. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al