Deprem Travma Psikolojisi

Battı balık yan gider mi

Baharın gelişi hepimizde “farkındalık” yaratır. Aynalarda göbeğimize, gıdımıza bakarız. Fazlalıkları kafamıza takarız. Spora ve diyete başlarız. Başlarız da gerisini getirir miyiz? İşte asıl mesele budur.

Battı balık yan gider mi

Baharın gelişi hepimizde “farkındalık” yaratır. Aynalarda göbeğimize, gıdımıza bakarız. Fazlalıkları kafamıza takarız. Spora ve diyete başlarız. Başlarız da gerisini getirir miyiz? İşte asıl mesele budur.

battibalikDENGELERİ BOZMAYIN

Partide bir dilim doğum günü pastası, mangal keyfinde iki parça sucuk, sinemada patlamış mısır derken terazinin kefesi doldu bile! Olsun! Bırakmak, pes etmek yok! “Battı balık yan gider” demek yok! Ertesi gün(ler) daha fazla hareket ve daha dikkatli gıda seçimi yaparak dengeyi yeniden sağlayabilirsiniz.

BİR PARÇA TATMAK MI? TÜMÜNÜ YUTMAK MI?

Kalorisi de glisemik indeksi de yüksek, yağdan zengin bir atıştırmalığı yememek için kıyasıya mücadele vermek yerine bir parça tatmayı deneyin. Eğer burada durabilirseniz maçı siz kazandınız demektir. Uzun bir savaş verip iyice gerilmekten ve sonra tümünü bitirip vicdan azabı çekmektense biraz yemek, “nefsi köreltmek” daha iyidir.

CANIM İSTEDİ!

Herkes canı neyi, ne zaman ve ne kadar isterse yiyip içebilmeyi ister. Eğer kendinize gün boyu ne kadar enerji harcadığınızı, gerçekten aç olup olmadığınızı, bedeninizin gereksinim duyduğu gıdanın tam olarak ne olabileceğini sorma alışkanlığını edinirseniz işiniz kolay demektir. Böylece mönüler sizi değil, siz mönüleri yönetirsiniz.

TOKLUK HİSSİNİN PEŞİNDEYİZ

Besin grupları içerisinde doyma hissini en çok yağlar ve proteinler etkiler. Ancak, bol lifli, su içeriği fazla olan gıdalar, bitki çayları da sağlıklı bir doygunluk yaratır. Öğünlerinizden önce su, başlangıç olarak çorba, garnitür olarak bol sebze ya da salata, aralarda bitki çayları ile bunu sağlayabilirsiniz.

ÖNCE KOKLAYIN

Gıdaların kokusunu almak önemlidir. Altmışından sonra azalan bu değerli duyumuz sayesinde daha çabuk ve daha derin bir doygunluk hissi yaşayabiliyoruz. Tabağınızı süsleyin, yemeğinizi koklayın ve iyi çiğneyerek yavaş yavaş yiyin.

AYDA BİR MOLA VERMEYİ PLANLAYAN HANIMLARI UYARIYORUM

Adet dönemlerinde iştah değişikliği, farklı gıda türlerini arzulama hormonların iniş ve çıkışlarının sonucudur. Yapılan araştırmalar, bu dönemde fazladan 300 kalori alındığını göstermiştir. Önlem olarak ara öğünleri çeşitlendirmeli, su ve tuz tutulumunu tetiklemeyen gıdalar seçmelidir.

ATIŞTIRMAK MI ARA ÖĞÜN YAPMAK MI?

İki öğün arasında bir şeyler yemek denilince neden aklımıza hemen çay-kurabiye, kahve-çikolata gibi seçenekler geliyor? Oysa meyve-yoğurt, kuruyemiş-süt gibi sağlıklı olasılıklar da var.

GIDALAR STRESSAVAR DEĞİLDİR

Nitelikli ve nicelik olarak size uygun bir beslenme ve aktivite programına başladınız. Her şey yolunda giderken sizi sarsan bir stres yaşadınız. Önünüze ilk gelen gıdayı ağzınıza tıkar mısınız? Ya da içinize kapanıp o akşam yapmayı planladığınız yürüyüşü iptal edip bir taksiye atlar mısınız? Eskilerin “Öfkeyle kalkan zararla oturur.” dedikleri kadar var. Hem gereksiz kalori alır hem de fazlalıkları harcayamazsınız. Oysa yürüyüş yaparak, pilates dersine katılarak, bisiklete binerek ya da yogaya giderek hem stresinizi hem de birikmiş enerjinizi atabilirsiniz. OSMAN MÜFTÜOĞLU
Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çoğu zaman olumlu olmayan bir durum gibi algılansa da aslında herkesin eleştiriye gereksinimi olduğunu söyleyen uzmanlar, eleştirinin dozu ve ne şekil
  • Yetersizlik duygusunun bir noktaya kadar sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar rahatsızlık verdiği noktada bir özgüven sorununa dönüşebileceğinin altını
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Randevu Al