SINAVLAR TATİLİ UNUTTURUYOR

SINAVLAR TATİLİ UNUTTURUYOR

A.A

Uzun süren hazırlık maratonunun ardından 6 Haziranda SBS'ye, 14 Haziranda da ÖSS'ye girerek maratonun ilk etabını tamamlayan öğrenciler, 10 Temmuzda SBS, 12 Temmuzda da ÖSS sonuçlarının açıklanmasıyla maratonun ikinci etabı olan tercih sürecini tamamlamanın çabası içerisine girdi.

Öğrenciler, sınavda aldıkları puanla hangi lise ve üniversiteye girebileceklerinin ince hesaplarını yaparken, aile ortamlarındaki sohbetlerde ise sürekli çocukların bu durumu ele alınıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Sosyal Alanlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Gümüş, son yıllarda yaz aylarının huzur ve sükunetini, SBS ve ÖSS sonuçlarının bozduğunu söyledi.

"BÜTÜN BİR YAZ KABUS..."

Sınav, tercih ve kayıtların yaz dönemine denk düştüğünü belirten Gümüş, şöyle konuştu:

"Özellikle temmuz, sınav sonuçlarının açıklandığı ve okul başvurularının yapıldığı, gençlerin kaderlerinin belirlendiği bir ay. Bu dönemde kaygılar tavan yapıyor, hayaller ve uykuları karabasan basıyor, gencecik, pırıl pırıl çocuklar ve gençler hayata başlamadan umutsuzluğa kapılıyor."
Gümüş, ardından tercih ve ek kontenjanların açıklanmasıyla bu sürecin ağustos ayına kadar kaydığını belirterek, "Sonuçta bütün bir yaz tüm aileler ve toplum için bir kabusa dönüşüyor" dedi.

Bu dönemde ailelerin tek gündeminin, çocuklarının aldıkları puanla nereye gidebileceği ve hangi bölümleri seçebileceği olduğunu anlatan Gümüş, "Çocuklar ise sohbet ortamlarında sürekli kendi durumlarının gündeme gelmesinden dolayı psikolojik olarak olumsuz yönde etkileniyorlar" diye konuştu.

"HAZİRANA KADAR YENİ OKULLARA GEÇİŞLER TAMAMLANMALI"

SBS ve ÖSS'nin nisan ayına çekilerek okul dönemi bitmeden yapılması gerektiğini ifade eden Gümüş, şunları kaydetti:

"Sınavların bu dönemde yapılmasıyla öğrencilerin haziran ayına kadar yeni okullara geçişleri tamamlanmalı. Böylece hem aileler hem de öğrenciler verimli bir yaz geçirirler. Ayrıca öğrenciler, daha düzenli dinlenebilmelerinin yanında kendilerini geliştirebilecekleri çeşitli kurslara yazılarak hayata farklı şekilde hazırlanabilecekleri işleri de yapabilirler."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al