Sıcak hava erken doğuma yol açıyor

Aşırı sıcaklıklardan en çok etkilenenlerin başında anne adayları geliyor.

Sıcak hava erken doğuma yol açıyor

Çünkü gebelik döneminde artan metabolizma hızı vücut ısısını yükseltiyor, buna bir de hava sıcaklığı eklenince anne adayı daha fazla zorlanıyor.

Yaz döneminde anne adaylarının yaşadığı sıkıntılara değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazmiye Şentürk, bu sorunları; sıcak basmaları, avuç içi ve ayak tabanlarında terlemeler, uykusuzluk, alerjik problemler, nefes darlığı, halsizlik, bulantı ve kusma olarak genelledi.

Özellikle gebeliğin son 3 ayının yaz mevsimine denk gelmesinin şikayetleri arttırdığını belirten Şentürk, "Aşırı sıcaklıkların verdiği çaresizlik anne adaylarını doğum ile ilgili endişelerini de artırır" ifadelerini kullandı.

ANNE ADAYLARI GÜNDE EN AZ 8-10 BARDAK SU İÇMELİ

Dr. Nazmiye Şentürk, yüksek sıcaklıklarla başa çıkmanın yolunun bol su içmekten geçtiğine dikkat çekerek, "Gebelikte vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara ve doğum sancılarına, hatta erken doğuma bile sebebiyet verebilir. Bu yüzden hamileler için bol sıvı tüketilmesi hayati önem taşıyor. Ancak sık idrara çıkartarak sıvı kaybına sebep olan çay ve kahveden uzak durulmalı. Vücutta şişliği artıran gazlı meşrubatlar da bu dönemde uzak durulması gereken içecekler arasında yer alıyor. Hamilelik için en uygun içecek ise su. En az günde 8-10 bardak su içilmesi gerekiyor. Buzlu nane ve limon aromalı içecekler de içilebilir” diye konuştu.

HAMİLELER GİYSİLERİNE DE DİKKAT ETMELİ

Hamilelerin vücudunu serin tutacak kıyafetleri tercih etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Şentürk, “Hamilelikte kan dolaşımını engellemeyen pamuklu keten materyalden yapılmış rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Açık renkli kıyafetler güneş ışınlarını yansıttığı ve vücudu serin tuttuğu için hamilelerin gardıroplarında yerlerini almalı. Naylon ve vücudu saran giysiler vücut ısısını artırdığı için giyilmemeli. Alçak topuklu spor ayakkabılar tercih edilmeli” dedi.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al