Psikoloğa ne zaman gitmeli

Psikolojik bir rahatsızlığımızın olduğunu kabul etmek, fiziksel bir hastalığı kabul etmekten daha zordur çoğumuz için. Psikoloğa ne zaman gitmeli?

Psikoloğa ne zaman gitmeli

Bu nedenle çok basit çözümlere sahip sorunlar bile hayatımızda büyüyüp içinden çıkılmaz bir hale dönüşebilir. Oysa uzmandan alacağınız çok küçük bir destekle bile hayatınız değişebilir.

GERGİNLİĞİNİZİ KONTROL ALTINA ALAMIYORSANIZ

Her insanın gergin ve sinirli hissettiği anlar olur. Bu normal sınırlar içindeyse bir sorun yok. Ancak öfkeniz size ve karşınızdaki insanlara zarar vermeye başladıysa ve kendi çabanızla kendinizi kontrol altına alamamaya başladıysanız belki de yardım almanın zamanı gelmiştir. Gerginlik ve öfke; depresyon, anksiyete gibi birçok psikolojik rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Kendinizi daha fazla zorlamadan uzman birine derdinizi anlatıp, rahatlayabilirsiniz.

DURDUK YERE GÖZLERİNİZ DOLUYORSA

Hayat çoğu zaman ağır ve biz başımıza gelen birçok olayı yoğunluğumuzdan dolayı es geçebiliyoruz. Ancak beynimizde açılan her dosya kapanmadan üstünden atlandığında bizim enerjimizden çalmaya devam ediyor. Bu da duygusal bir yorgunluğa neden oluyor. Eğer kendinizi sık sık ağlamaklı buluyor ve yorgun, bitkin hissediyorsanız belki de çok yorulduğunuzu kabul edip yardım istemenin vakti gelmiştir. Her şeyi kendiniz halledemezsiniz, öncelikle bunu kabul edin.

UZUN SÜREDİR DUYGUSAL BİR ÇALKANTI HALİNDEYSENİZ

İnsan olarak zihnimizin en büyük becerisi problem çözmektir. Tüm günlük aktivitelerimiz bu yeteneğimiz sayesinde ilerler. Hatta insanlığın gelişiminin temel nedeni budur. Ancak bazen bu yeteneğimizi kaybetmiş gibi hissederiz. Bunun birçok karmaşık nedeni olabilir. Ancak en basiti depresif bir ruh halidir. Bu gibi zamanlarda sorunların içinde patinaj çekmeye başlarız ve tek başımıza problemin üstesinden gelecek kuvveti kendimizde bulamayız. Panik yapmayın ve kendinizi bir uzmanın ellerine teslim edin. Karışık kafanızı bir düzene koymak ve bir yol göstericiyle ilerlemek size çok iyi gelecektir.

HAYATINIZDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAŞADIYSANIZ

Ölüm, ayrılık ve hatta taşınma gibi sebepler bile psikolojimizin bozulması için yeterli nedenlerdir. Bu sebeple hayatınızda bu gibi köklü değişiklikler yaşadığınızda üzerinizde hissettiğiniz baskıyı ciddiye alın. Kendi kendinizi yiyeceğinize duygularınızı uzman birine anlatmak size çok daha iyi hissettirecektir.

FOBİLERİNİZ OLUŞMAYA BAŞLADIYSA

Korkular normal kabul edilen sınırlar içerisindeyse bir sorun teşkil etmezler. Tehlike arz eden her durumdan her insan korkar. Ancak genelin rahatlıkla yaptığı bir eylem sizde aşırı korku ve panik duygusuna neden oluyor ve bu nedenle bu korkuyla yüzleşmemek için bazı durumlardan kaçınmaya başladıysanız durum değişir. Fark etmeden korkularınıza karşı fobiler geliştirmiş olabilirsiniz. Bunu fark ettiğiniz anda ise yapmanız gereken tek şey bir uzmandan yardım almaktır. Sizi korkularınızla kademeli olarak yakınlaştırır ve hayat kaliteniz düşmez.

Paylaş:Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
 • Ibrahim güzel yazdı:

  Merhabalar öncelikle benim bir kac Yildir her dakikam her günüm her saatini hayata küsmüş bir durumdayim uyku sorunum var hem uyuyamiyorum hemde hep uyumak isdiyorum hep sinirleniyorum hep sanki ne bilim böyle icinde tuhaf hislerle yasiyorum hic bir seyden ne zevk ne tat aliyorum kısacasi yasayan ölüyüm ilac kullanmiyormusun derseniz evet kullaniyom ama bilmiyom sanki ise yaramiyor cünkü hep üzüntülü nesesiz biriyim unutkanlik fazlasiyla cogaldi iyi bir psikologa ihtiyacim var desem yalan olmaz bana yardımcı olabilirmisiniz aceba.


 • Sevim yazdı:

  Slm benim durumum hic iyi değil galiba insanlardan uzak kalmak istiyorum hatta yok olmak istediğim günler çoğunlukta. Bazende yataktan hic çıkmıyorum her yolu denedim ama hala düşüncelerim değişmedi hayata ve insanlara kustum


 • Rıza pekesen yazdı:

  5 yıldır düzenli ilaç kullanıyorum çocuklugumdan beri hep korkagım 8 yaşından beri ise babamdan çok korkmaya başladım 25 yaşına kadar halada herşeyden korkarım insanlardan özgğven sıfır 15 senedir elektrik işiyle ugrasmaktayım 2 senelik eleman beni geçti bu meslekde korkularım ufaklıgımdan bu yana çok geliştiler sular seller gibi bildigim bir işi müşterinin yanında yaparken korkacak kadar gelişti denemedigim psikoloğ paikiyatri noroloji kalmadı paikoloji adına daha da çok şeylerle ugrastım onları buraya yazmıyorum 3 kere intihara giriştim onuda korktugumdan beceremedim giden sadece param oldu kimsenin beni anladıgınıda düşünmüyorum dolayısıyla varmı bu sıkıntıları çözebilcek birisi peki


 • Rıza pekesen yazdı:

  Meraba sevim hanım acaba sıkıntılarınıza bir destek bulabildinizmi


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
 • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
 • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
 • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
 • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
 • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
 • Randevu Al