Ölüm nedenleri arasında İnme ikinci sırada

Dünyada ve ülkemizde inmeye bağlı ölümler, bütün ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Ölüm nedenleri arasında İnme ikinci sırada

Dünyada ve ülkemizde inmeye bağlı ölümler, bütün ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Haber5Dünyada ve ülkemizde inmeye bağlı ölümlerin,  bütün ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alırken, sakat bırakan hastalıkların ise başında geldiği bildirildi. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı  Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, inme  geçirmenin beyin damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen, ani fonksiyon kaybı  ile ortaya çıkan bir durum olduğunu, inmelerin yüzde 80'ninin beyin damar  tıkanıklığına, yüzde 20'sinin ise kanamaya bağlı olduğunu bildirdi. Öztürk, dünyada ve ülkemizde inmeye bağlı ölümlerin, bütün ölüm nedenleri  arasında ikinci sırada yer alırken, sakat bırakan hastalıkların ise başında  geldiğini vurguladı. Dünya İnme Organizasyonu (World Stroke Organizasyon) tarafından  yayınlanan raporda her 6 kişiden birinin, korunma olmaz ise inme geçirme riski  ile karşı karşıya olduğunun bildirildiğini anımsatan Öztürk, “Bütün ülkelerde  özellikle inmeden korunmaya yönelik bireysel ve toplumsal önlemlerin alınmasının  önemi vurgulanmaktadır” dedi. İnmenin en sık kol ve/veya bacakta ani kuvvet kaybı, konuşmada bozulma,  yüzde asimetri, güçsüzlük tablosu ile kendini gösterdiğini ifade eden Öztürk,  şunları kaydetti: “Ancak, ani görme kayıpları, baş dönmesi, dengesizlik, hafızada bozukluk  olarak da karşımıza çıkabilmektedir. İnme öncesi geçici iskemik atak denilen ve  bu belirtilerin kısa süreli ortaya çıkıp düzelmesini takip eden ataklar da  olabilmektedir. Bu nedenle geçici belirtilerin de ciddiyetle takip edilmesi  gerekmektedir. İnme belirtileri fark edildiği anda donanımlı bir hastaneye en  kısa zamanda ulaşılması, inme için yararı kanıtlanmış tek tedavi olan trombolitik  (pıhtı eritici) tedavinin ilk üç saatte uygun hastaya uygulanabilmesini  sağlayabilmektedir.” “İnmeye neden olan faktörlerden çoğu değiştirilebilir faktörlerdir ve  hipertansiyon, sigara, kalp hastalığı, şeker hastalığı, alkol, yetersiz sebze  meyve tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite, şişmanlık, uyku bozuklukları olarak  sıralanabilir” diyen Öztürk, bu faktörlerin giderilebilmesinin inme sıklığını  yüzde 50'ye varan oranlarda azalttığını söyledi. İnme belirtileri ve korunma ile ilgili toplumsal farkındalık  oluşturabilmek amacıyla Dünya İnme Organizasyonu tarafından bütün dünyada  bilgilendirici aktiviteler düzenlendiğini hatırlatan Öztürk, “Bireyler ve toplum  olarak bizler de inmeden koruyucu tedbirleri almalı ve inme belirtileri konusunda  bilgilerimizi artırmalıyız” diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al