Deprem Travma Psikolojisi

Müzikle beyin de dans ediyor

Müzikte önemli olan kişinin algılamasıdır diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, müzik dinlerken beynin de dans ettiğini söyledi.

Müzikle beyin de dans ediyor

Müzikte önemli olan kişinin algılamasıdır diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, müzik dinlerken beynin de dans ettiğini söyledi.

Müzikte önemli olan kişinin algılamasıdır diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, müzik türlerine göre beynin farklı bölgelerinin harekete geçtiğini söylüyor. Müzikle beynin dans ettiğini vurgulayan Tarhan, insanın müziği iyi kullanması halinde kendi kendini tedavi edebileceğini de sözlerine ekliyor. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan STAR TV’de yayınlanan Halil Necipoğlu’nun sunduğu sahur programının konuğu oldu. Konuklar arasında Türk Tasavvuf Müziği’nin sevilen sesi Ahmet Özhan da olunca konu müzik ve ruh sağlığına yansımaları oldu. Müziğin beyin ve psikoloji üzerine önemli etkiye neden olduğuna dikkat çeken Rektör Tarhan, müzikle beyin ilişkisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Musikinin ruha tesir ettiğine dikkat çeken Tarhan bunun bilimsel olarak araştırılıp, ortaya koyulduğunu söyledi. Nöropsikiyatride bu araştırmaların çok sık yapıldığını kaydeden Tarhan ney ile viyolensel sesinin birbirine çok benzediğini insan beyninde benzer etkiyi gösterdiğini ifade etti. İki enstrümanın beyninde mutlulukla ilgili kimyasallar salgılamasında eş değer olduğunu kaydeden Tarhan müzikte kişinin algılamasının önemli olduğunun altını çizdi. Tarhan konuşmasında şunları söyledi.

MÜZİKLE TEDAVİ MÜMKÜN

“Müzikte, türünden çok kişinin algılaması önemli.  Müziğe verdiği anlam önemli burada. Bazı kişilerde müzik huzur, esenlik uyandırırken kiminde aynı müzik agresiflik, saldırganlığa neden olabiliyor. Beyin müzikle birlikte dans ediyor. Beyin elektrolarıyla yapılan incelemelerde müzikle birlikte beynin de senkronlu çalıştığı gözlemlendi. Farklı ritimdeki müzikler beynin farklı bölgelerini hareke geçirebiliyor. Müziği insan iyi kullanabilirse kendini tedavi etmiş oluyor. Sinir sistemini düzenlemiş oluyor. Terapilerde müziği kullanıyoruz.

MÜZİKSEL ZEKÂSI OLANLAR DAHA KOLAY ÖĞRENİYOR

Bilgi öğrenirken müziksel zekâsı iyi olan kişiler daha şanslı oluyor. Çok kolay öğreniyorlar. İnsanı hareke geçiren de duygulardır. Müzik de bilgiye duygu katıyor ve harekete geçiriyor. Mehter, savaşlarda neden çok kullanılıyor bu nedenle. Hipnotik etkisi var müziğin insan üzerinde. Bu daha da yoğun araştırılmalı ve araştırdıkça da müziğin beyne ne denli etki ettiğini göreceğiz. İnsanın ruh halindeki değişiklikleri ölçen 5 parametremiz var. Bunlar beyinde alfa dalgasının yükselmesi, kalp ritminin yavaşlaması, solunum sıklığının azalması, cilt ısısının azalması ve cilt direncinin azalması. Neurobiofeadback uygulamasıyla bu 5 parametreyi ölçümleyebiliyoruz. Eğer tersi yönde artış veya azalma oluyorsa kişide stres etkisi gözlemleniyor. Müzikte de aynı şekilde ölçülebilir etkisi var.” Dedi. Programı izlemek için… Şaban Özdemir (NPGRUP)  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ: “Süper yaşlılık için aktif ve sosyal bir yaşam lazım”
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyin, omurilik ve sinirleri kapsayan sinir sisteminde çok sık karşılaşılan pek çok farklı tümör bulunuyor.
  • Günlük yaşamda hayata katılacak bazı rutinlerle beyin ve hafızayı geliştirmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz?
  • TMU yöntemiyle beyinde ihtiyaç duyulan alanlar harekete geçiriliyor.
  • Psikoterapi alanında kullanılan biofeedback ve nörofeedback yöntemlerinin bireye vücudun verdiği tepkileri somut şekilde gösterdiğini kaydeden Uzman K
  • Randevu Al