Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, bir kadının adet döngüsünün ve doğurganlığının sonudur. Yumurtalıklar artık bir kadının doğurganlığı için gerekli olan iki hormon olan östrojen ve progesteron üretmediğinde ve adetler 1 yıl boyunca durduğunda olur.

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

MENOPOZ NEDİR?

Menopoz, bir kadının adet döngüsünün ve doğurganlığının sonudur.

MENOPOZ NEDENLERİ

Menopoz, bir kadının yumurtalıklarında işlev gören yumurtalar bittiğinde doğal olarak oluşur. Çoğu dişinin doğum anında yaklaşık 1 ila 3 milyon yumurtası vardır ve bunlar bir kadının hayatı boyunca yavaş yavaş kaybolur. Kızların ilk adet döneminde ortalama 400.000 yumurtaları olur. Menopoz döneminde, bir kadının 10.000'den az yumurtası olabilir. Bu yumurtaların küçük bir yüzdesi normal yumurtlama (aylık döngü) yoluyla kaybedilir. Çoğu yumurta atrezi adı verilen bir süreçle ölür.

Menopoz, Normalde, FSH veya folikül uyarıcı hormon (bir üreme hormonu), bir kadının adet döngüsünün ilk yarısında yumurtalık foliküllerinin (yumurtalar) büyümesinden sorumlu olan maddedir. Menopoz yaklaştıkça, kalan yumurtalar FSH'ye karşı daha dirençli hale gelir ve yumurtalıklar östrojen adı verilen hormon üretimini önemli ölçüde azaltır.

Östrojen, kan damarları, kalp, kemik, göğüsler, rahim, idrar sistemi, cilt ve beyin dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkiler. Menopozla ilişkili semptomların çoğunun nedeninin östrojen kaybı olduğuna inanılmaktadır. Menopoz sırasında yumurtalıklar, cinsel dürtü ile ilgili bir hormon olan testosteron üretimini de azaltır.

MENOIPOZ NE ZAMAN OLUR?

- Yumurtalıklarınız artık doğurganlık için gerekli olan iki hormon olan östrojen ve progesteron üretmiyor.

- Adetleriniz 1 yıldır durmuştur.

Menopoz yaşla birlikte doğal olarak gerçekleşir. Ancak ameliyattan, bir hastalığın tedavisinden veya bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Bu durumlarda nedene bağlı olarak indüklenmiş menopoz, cerrahi menopoz veya birincil yumurtalık yetmezliği olarak adlandırılabilir.

MENOPOZ NE ZAMAN BAŞLAR?

Menopoz, doğal olarak gerçekleştiğinde 51 yaş civarında başlar. Ancak 40 yaşına gelmeden de olabilir. Buna erken menopoz denir. Sizinkinin başlayacağı yaş çoğunlukla genleriniz tarafından belirlenir.

MENOPOZ BELİRTİLERİ

Menopoz, Doğal olarak başladığında, ilk işaret düzensiz adet döngüsü olabilir. Program dışı kaldığında, yaklaşık 4 yıl içinde tamamen durmalıdır. Şu belirtileri de fark edebilirsiniz:

-Değişik Ruh hali

- Alt cinsel dürtü

-  Sıcak basmaları

- Terlemek

- Kalp Çarpıntısı

- Baş ağrısı

- Vajinal kuruluk ve ağrı

- Ağrılı seks

- Uyku problemleri

- Eklem Ağrıları

MENOPOZDA OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Menopoz, 12 ay boyunca adet görmediğinizde ve hamile veya hasta olmadığınız zaman olur. Yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Bunun nedeni, yaşlandıkça kadın cinsiyet hormonu seviyelerinin doğal olarak düşmesidir. Yumurtalıklarınız sonunda yumurta salmayı bırakır, bu nedenle artık adet görmez veya hamile kalamazsınız.

Çoğu kadın Menopoza 40'lı veya 50'li yaşlarında menopoza girer. Ama bu büyük ölçüde değişebilir. Bir çalışma, ABD'deki kadınların yarısının yaklaşık 52 yaşından önce menopoza girdiğini buldu. Bazı kadınlar, rahim veya yumurtalıklarını çıkarmak için ameliyat olmuşlarsa veya belirli kanser tedavileri görüyorlarsa, "değişim"i daha erken yaşayabilirler.

MENOPOZA MI GİRİYORSUNUZ?

Menopoza girmeden aylar veya yıllar önce değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz. Sıcak basmalar ve düzensiz dönemleriniz olabilir. Bu döneme perimenopoz denir. Menopozunuzun tam olarak ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, nasıl hissettiğinize dikkat etmek ve değişiklikleri fark etmektir. Belirtilerin kadından kadına büyük ölçüde değiştiğini unutmayın. Bazı kadınların hiçbir semptomu yoktur.

Bu, menopoz yolunda olduğunuzun klasik işaretidir. Adet dönemleriniz daha sık veya daha seyrek gelebilir, daha ağır veya daha hafif olabilir veya öncekinden daha uzun veya daha kısa sürebilir.

Menopoz, Perimenopozdayken, bir sonraki adetinizin ne zaman geleceğini veya gelip gelmeyeceğini tahmin etmek zor olabilir. Adetinizin ne kadar süreceğini veya akışınızın ağır mı yoksa hafif mi olacağını ölçmek de daha zordur. Bu aşamada hamile kalmak daha zordur, ancak adetleriniz olduğu sürece hala mümkündür.

Kanseri tedavi etmek için kullanılan bazı kemoterapi ilaçları da adetlerinizi düzensiz hale getirebilir. Menopozdan sonra herhangi bir kanama, hatta sadece lekelenme normal değildir. Doktorunuzla konuşmanız gerekir.

MENOPOZ AŞAMALARI NELERDİR?

Menopoz süreci yavaş yavaş üç aşamada gerçekleşir:

PERİMENOPOZ

Menopozda, Döngüleriniz düzensizleşecek, ancak durmadılar. Çoğu kadın bu aşamaya 47 yaş civarında ulaşır. Sıcak basması gibi belirtiler fark etseniz bile yine de hamile kalabilirsiniz.

Menopoz. Bu, son adet döneminizi yaşayacağınız zamandır. Bir yıl olmadan geçene kadar bunun olduğundan emin olmayacaksınız. Sıcak basması, vajinal kuruluk, uyku sorunları ve diğer semptomlar bu aşamada yaygındır..

MENOPOZ SONRASI

Bu, son periyodunuzdan yıl işaretine ulaştığınızda başlar. Bu gerçekleştiğinde, hayatınızın geri kalanında menopoz sonrası olarak anılacaksınız. Menopoza bağlı olarak 1 yıldan fazla adet görmeme durumundan sonra vajinal kanamanın normal olmadığını unutmayın, bu nedenle en kısa zamanda doktorunuza bildirin.

MENOPOZ İÇİN TESTLER VAR MI?

Menopozun başınıza gelip gelmediğini anlamanın en doğru yolu, 12 ay boyunca adet döngülerinizi arka arkaya izlemektir. Adet dönemlerinizi takip etmenize ve adetler düzensizleştikçe bunların grafiğini çıkarmanıza yardımcı olur. Menopoz, 12 ay boyunca hiç adet görmediğinizde olmuştur.

MENOPOZ NASIL ANLAŞILIR?

Menopozda, Doktorumuz kanınızda folikül uyarıcı hormon (FSH) olup olmadığını kontrol edebilir. Yumurtalıklarınız kapanmaya başladığında seviyeler atlayacaktır. Östrojen seviyeleriniz düştükçe, sıcak basması, vajinal kuruluk ve seks sırasında daha az yağlanma fark edeceksiniz.

Östrojen düştükçe vajinanızın içindeki ve etrafındaki doku da incelecektir. Bunu kontrol etmenin tek yolu Pap benzeri bir yaymadır, ancak nadiren yapılır. Bu olduğunda, idrar kaçırma, ağrılı cinsel ilişki, düşük cinsel dürtü ve vajinal kaşıntı olabilir.

MENOPOZ DÖNEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz programı, semptomlarınızı yönetmenize ve sağlığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu, sigara içmek veya çok fazla alkol almak gibi eski, sağlıksız alışkanlıklardan nihayet kurtulmak için harika bir zaman. Sıcak basmalara yardımcı olmak için hafif ve kat kat giyinin. Kafein ve baharatlı yiyecekler gibi tetikleyicilerden kaçının. Ve cinsel olarak aktif kalırsanız, bu vajinal astarınızın korunmasına yardımcı olabilir.

SICAK BASMALARI İÇİN REÇETELİ İLAÇ

Hala rahminiz varsa, doktorunuz östrojen ve progesteron ile tedavi reçete edebilir. Buna kombinasyon hormon tedavisi (HT) veya hormon replasman tedavisi (HRT) denir. Sıcak basmaları ve gece terlemelerine yardımcı olur ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir. Rahminiz yoksa, tek başına östrojen alabilirsiniz.

MENOPOZDA HORMON TEDAVİSİ

Menopozda, Hormon tedavisi herkes için değildir. Daha önce meme kanseri, rahim veya "endometriyal" kanser, kan pıhtıları, karaciğer hastalığı veya felç geçirdiyseniz almayın. Ayrıca hamile olma ihtimaliniz varsa veya teşhis edilmemiş vajinal kanamanız varsa almayın.

Hormon alamıyorsanız veya almak istemiyorsanız, diğer ilaçlar semptomları hafifletebilir. Sıcak basması ve ruh hali değişimlerine yardımcı olmak için antidepresanlar, anti-nöbet ilaçları veya tansiyon ilaçları içerir.

MENOPOZDA VAJİNAL KURULUK

Menopozda, Vajinal kuruluk ve uyku sorunları için reçeteli ve reçetesiz ilaçlar. Kuruluk ve ağrılı seks için topikal östrojen, kayganlaştırıcılar ve östrojen içermeyen reçeteleri deneyebilirsiniz. OTC veya reçeteli uyku yardımcıları, uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız yardımcı olabilir.

Menopozda, Geleneksel olmayan seçenekler. Menopoz semptomlarını tedavi etmek için kanıtlanmamış birçok yöntem vardır. Bazıları diğerlerinden daha iyi çalışır. Akupunktur, meditasyon ve gevşeme teknikleri menopoz stresini azaltmanın zararsız yollarıdır ve bazı insanlar yardımcı olduklarına inanırlar. Birçok kadın ayrıca bitkisel veya doğal ilaçları dener. Bunlardan herhangi birini denemeden önce bir doktorla konuşun.

MENOPOZDA SICAK BASMALARI VE GECE TERLEMELERİ

Sıcak basmaları, belirgin bir sebep olmaksızın aniden ısınmanıza veya sıcak hissetmenize neden olabilir. Cildiniz kızarabilir ve kalbiniz daha hızlı atabilir. Sonra aniden soğuk hissedebilirsiniz. Gece terlemeleri, uyku sırasında meydana gelen sıcak basmalarıdır. Sizi uyandıracak kadar yoğun olabilirler.Menopozun pek çok belirtisi gibi, sıcak basması ve gece terlemesi de kadından kadına değişiklik gösterebilir. 1 dakika veya 5 dakika sürebilirler. Hafif veya şiddetli olabilirler. Haftada bir, birkaç saatiniz olabilir veya hiç sahip olamazsınız.

Bazı kadınlar için bu semptomlar, regl dönemleri durduktan yıllar veya on yıllar sonra - menopoz sonrası denilen zamana kadar devam eder. Sıcak basmalarınız varsa ancak bunun menopozla ilgili olduğundan emin değilseniz doktorunuzla konuşun. Onları da getirebilecek tıbbi durumlar ve hatta ilaçlar var.

SICAK BASMALARI HAKKINDA

Sıcak basması, menopoz ve perimenopozun en yaygın belirtisidir. Menopoza giren Kuzey Amerikalı kadınların üçte ikisinden fazlasında ateş basması var. Ayrıca kemoterapi veya yumurtalıklarını çıkarmak için ameliyattan sonra menopoza giren kadınları da etkiler.

SICAK BASMASI BELİRTİLERİ

Ani bir sıcaklık hissi ve bazen kırmızı, kızarmış bir yüz ve terleme. Onlara tam olarak neyin sebep olduğunu bilmiyoruz, ancak dolaşımdaki değişikliklerle ilgili olabilirler. Sıcak basmalar, cilt yüzeyine yakın kan damarları serinlemek için genişlediğinde başlar ve terlemeye neden olur. Bazı kadınların da hızlı bir kalp atış hızı veya titremesi vardır.

Siz uyurken meydana geldiklerinde gece terlemesi olarak adlandırılırlar. Sizi uyandırabilirler ve yeterince dinlenmenizi zorlaştırabilirler. Sıcak basması, sıcak basması artı yüzünüzdeki ve boynunuzdaki kızarıklıktır. Bu bağlıdır. Her 10 kadından 2'sinde hiç ateş basması olmaz. Diğerlerinde sadece çok kısa bir süre için sıcak basmalar olur. Yine de diğerleri onları 11 yıl veya daha uzun süre alabilir. Bununla birlikte, ortalama olarak, kadınlar yaklaşık 7 yıl boyunca sıcak basması veya gece terlemesi yaşarlar.

SICAK BASMASI NASIL ÖNLENİR?

Menopoz döneminde sıcak basmaları önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ancak, onları daha sık veya daha şiddetli hale getirebilecek tetikleyicilerden uzak durabilirsiniz. Yaygın olanlar şunları içerir:

- Stres

- Kafein

- Alkol

- Baharatlı yiyecekler

- Sıkı kıyafetler

- Sıcaklık

- Sigara içmek

SICAK BASMASI İÇİN REÇETELERİ

Havalı kal. Geceleri su veya başka bir soğutma malzemesi ile doldurulmuş bir "soğutma yastığı" yardımcı olabilir. Fanları gün boyunca kullanın. Pamuk gibi doğal liflerden yapılmış hafif, bol giysiler giyin. Derin, yavaş karın nefesini deneyin (dakikada 6 ila 8 nefes). Sabahları 15 dakika, akşamları 15 dakika ve sıcak basması başladığında derin nefes alıştırması yapın.

Günlük egzersiz. Yürümek, yüzmek, bisiklete binmek ve dans etmek iyi seçimlerdir.

Soya ürünlerinde bulunan bitki östrojenleri, ateş basmalarını kesebilecek östrojen benzeri zayıf etkilere sahip olabilir. Doktorlar, soyanızı takviyeler yerine tofu ve edamame gibi yiyeceklerden almanızı önerir. Bazı araştırmalar, karayılan otunun 6 ay veya daha kısa süreyle faydalı olabileceğini öne sürüyor. Botaniklerin ve bitkilerin yan etkileri olabilir veya diğer ilaçların çalışma şeklini değiştirebilir, bu nedenle önce doktorunuza danışın.

MENOPOZDA UYKU BOZUKLUKLARI

Gece uyanmak veya uykuya dalmakta güçlük çekmek birçok nedenden dolayı olabilir, ancak genellikle uyku probleminiz yoksa menopoza yaklaştığınızın bir işareti olabilir. Bazen gece terlemesi gibi diğer menopoz semptomlarından kaynaklanır. Uyku sorunları bir süre devam ederse ve nedenini tam olarak belirleyemiyorsanız, doktorunuza söylemenin zamanı gelmiş olabilir.

MENOPOZDA KARAMSAR RUH HALİ

Pek çok şey ruh halinizi etkileyebilir ve buna menopoz sırasında meydana gelen hormon değişikliği dahildir. Geçmişte anksiyete veya depresyon yaşadıysanız, menopoz sırasında semptomlarınız kötüleşebilir. Sebep ne olursa olsun, iyi hissetmeyi hak ediyorsun. Birkaç haftadan uzun süredir aşağıdaysanız, doktorunuza söyleyiniz. Birlikte daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bir tedaviye karar verebilirsiniz.

MENOPOZDA UNUTKANLIK

Hem erkekler hem de kadınlar, orta yaşta bazı küçük hafıza kayıpları yaşayabilir: bir kelime düşünememek veya araba anahtarlarını kaybetmek. Genellikle önemli değil. Unutkanlık sadece menopozdan değil, stresten de kaynaklanabilir. Çok fazla şey unuttuğunuzdan endişeleniyorsanız, doktorunuza bildirin.

MENOPOZDA CİNSEL HAYATTA DEĞİŞİKLİK, VAJİNAL KURULUK

Bazı kadınlar, sekse daha az ilgi duyduklarını veya menopoza girdiklerinde uyarılmakta zorlandıklarını söylüyor. Diğer kadınlar, hamile kalmak gibi şeyler hakkında endişelenmek zorunda olmadıkları için seksten daha çok zevk aldıklarını ve daha özgür hissettiklerini söylüyor. Menopoz sırasında vajinanızın etrafındaki cilt daha kuru olabilir. Bu, sekse zarar verebilir. "Kişisel yağlayıcılar" adı verilen jeller yardımcı olabilir.

MENOPOZDA FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER

Ayrıca saçınızın ve cildinizin daha kuru ve ince olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar menopoz sırasında kilo alır. Vücudunuz ayrıca bel çevresinde daha fazla yağ ve genel olarak daha fazla yağ ve daha az kas olacak şekilde değişebilir. Ayrıca, sert eklemler veya ağrıyan eklemlerle hareket etmeyi biraz daha zor bulabilirsiniz. Aktif kalmak önemlidir. Gücünüzü korumak ve formda kalmak için daha çok çalışmanız gerekebilir.

Webmd - John Hopkins

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Hayati fonksiyonların sürdürülmesinde önemli bir yere sahip olan vitamin ve minerallerin alınan gıdalardan temin edilmesi gerektiğini belirten uzmanla
  • Araştırma sonuçları, son bir yılda 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konduğunu ve durumun önemini gösteriyor.
  • Bağırsak sağlığı ve mikrobiyomla ilgili ne biliyoruz? Bağırsak sağlığı hakkında her şeyi biliyor musunuz?
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Tarih boyunca kullanılan Isırgan Otu, çoğu hastalıkta alternatif tıp olarak kullanılıyor. Isırgan Otu Nedir? Isırgan otunun faydaları nelerdir? Isırga
  • Randevu Al