Deprem Travma Psikolojisi

Küçük çocukların aileleri dikkatli olmalı

Eğitim sisteminde 4+4-4 değişikliği nedeniyle okula yeni başlayacak çocukların ailelerini uyardı. Küçük çocukların aileleri dikkatli olmalı.

Küçük çocukların aileleri dikkatli olmalı

Eğitim sisteminde 4+4-4 değişikliği nedeniyle okula yeni başlayacak çocukların ailelerini uyardı. Küçük çocukların aileleri dikkatli olmalı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Yüksel, eğitim sisteminde 4+4-4 değişikliği nedeniyle okula yeni başlayacak çocukların ailelerini uyardı.

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER

Bu yıl hem geçen yıldan gelen 72 ayın üzerindeki çocukların hem de 60- 72 aylık çocukların birinci sınıfa başlayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Bilgin Yüksel, aradaki yaş farkının da çok ciddi sorunlara yol açabileceğini, gerekirse psikiyatristen yardım alınması gerektiğini belirtti. Özellikle okul öncesi eğitimi almayan 60- 72 aylık grubundaki çocukların, fiziksel olarak el ve dil becerilerinin tam olarak gelişmediğini anlatan Prof. Dr. Yüksel, şöyle konuştu:

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

"Şimdi 72 ayın üzerindeki çocuk ile 60- 72 ay arasındaki çocukların algılamasında büyük farklar olacak. Mesela 72 ayını doldurmuş bir çocukla 66 aylık çocuk aynı sınıfta olduğu zaman bunların öğrenmelerinde farklılıklar olacak. Bu nedenle küçük çocuklar yazmayı tam olarak yapamayabilirler, çünkü çok kolay yorulurlar. Okulda eğitim görürken fiziksel ve dilsel aktivitelerde biraz sorun yaşayabilirler. Sınıfta ders saati süresince öğretmeni dinlemede veya hareketsiz kalmada sorun yaşayabilirler. Ailelerin sürekli okulda olmaları da çözüm değil ama en azından öğretmenle ilk birkaç ay yakın iletişim kurmaları gerekli. Çocukların uyum sorunu ne düzeydedir, ciddi bir sorun var mıdır? Bunları öğrenmeliler. Uyum sorunu varsa, ciddi bir sorun yaşayanların uzman kontrolünden geçmesi gereklidir." DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al