İşyerinde hem keyifli hem başarılı olmak için…

Uzmanlar, işyerinde daha güzel günler için gereken mizahi açılımı 8 maddede özetliyor:

İşyerinde hem keyifli hem başarılı olmak için…

Ciddiyet iyidir ama “Taş yerinde ağırdır” deyip iş yerinde somurtup durmanın da kimsenin kariyerine yardımcı olduğu görülmemiştir. Psychology Today dergisinden işyeri ve kariyer uzmanı Lynn Taylor, her ortamın biraz mizaha ihtiyaç duyduğunu, zekâsını mizahla birleştirenin kariyerinde daha hızlı yükseldiğini anlatıyor. “Motivasyon konuşmalarının bir komik anıyla başlaması boşuna değil” diyen Taylor, işyerinde daha güzel günler için gereken mizahi açılımı 8 maddede özetliyor:

1- ORTAMI TEST EDİN
Bulduğunuz ilk fırsatta bir ufak şaka yapın. Kimse umursamazsa dert etmeyin ama şakaya şakayla karşılık verilirse o ortamdaki beyin fırtınası da daha verimli olur.

2- GÜVEN TESİS EDİN
Bir yönetici için en iyi güven tesis etme yöntemi mizah. Takımını güldüren bir yönetici, açık ve dürüst bir iş ortamı da kurmuş demektir.

3- ALKIŞI PAYLAŞIN
Belki çok zekisiniz, belki her lafı gediğine oturtuyorsunuz ama ortamı da fıkraya boğmayın; bırakın başkaları da gülsün, güldürsün.

4- İŞLERİ KOLAYLAŞTIRIN
Gergin toplantılarda havayı dağıtmak için anlatılan hoş bir fıkra gibisi yoktur. Problemler bu şekilde daha rahat çözülür.

5- YÖNETİCİNİZİ YÖNETİN
En sert yöneticiler bile mizahla gevşeyebilir. Cesaret etmek zor ama denemeye değer.

6- BAŞKALARINI GÜCENDİRMEYİN
Ortamı ısıtacağım diye pot kırmayın. “Bu laf acaba gücendirir mi” diyorsanız öyledir.

7- STRESİ AZALTIN
Ofisteki o havai hali yakalarsanız, iş yaşamınız daha az stresli hale gelir. Herkes neşeli iş arkadaşı ister.

8- İŞ GÖRÜŞMESİNDE ŞANSINIZI ARTIRIN
Profesyonel davranmak zorundasınız ama biraz patavatsızlık da iş görüşmelerinde masanın ardında sizi tartan yöneticileri çekici geliyor.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al