İlaç yan etkilerine karşı Farmogenetik test

İlaçların yan etkilerine karşı farmakogenetik test yaptırın. Hangi ilacı hangi dozda kullanmanız gerektiğini öğrenin.

İlaç yan etkilerine karşı Farmogenetik test

İlaçların yan etkilerine karşı farmakogenetik test yaptırın.  Hangi ilacı hangi dozda kullanmanız gerektiğini öğrenin.

Vücudunuzun hangi ilaca nasıl tepki verdiğini,  hangi ilacı hangi dozda kullanmanız gerektiğini, belki de yıllarca boşuna ilaç kullanmış olabileceğinizi biliyor musunuz? Farmakogenetik laboratuvarda kişinin hangi ilaca nasıl tepki verebileceğini, yanlış ilaç kullanımının önüne geçmek mümkün. Prof. Dr. Mehmet Emin Ceylan bunun için öncelikle herkesin en az bir kez farmakogenetik test yaptırması gerektiğini hatırlatıyor. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ceylan, hangi ilacın, hangi dozda kullanılması gerektiğini laboratuarlarında araştırdıklarını söyledi. Uygulamayla kişilerin hatalı ilaç kullanımına bağlı ortaya çıkacak ölümcül yan etkileri ortandan kaldırmayı hedeflediklerini vurgulayan Ceylan, tedavide uygun ilaç, uygun zaman ve uygun dozun çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Prof. Dr. Mehmet Emin Ceylan;

UYGUN KİŞİYE UYGUN İLAÇ, UYGUN İLACA UYGUN DOZ

Testlerle genotipi ve fenotipi belirlenen kişilerin metabolizmalarına göre etkili ilaç kombinasyonları hazırlanabilir. Değişik testlerle belirlenen enzim yapıları ilaç cevabındaki farklılıkların üçte birinden ve yan etkilerin yarısından sorumludur. Farmakogenetik testlerin sonucunu yorumlayarak uygun kişiye uygun ilaç, uygun ilaca da uygun doz seçimi yapabiliriz. Farmakogenetik testler; ilaç yan etkilerinin, ilaçların birbirleri arasındaki etkileşimlerinin önemli bir kısmını ortadan kaldırma kapasitesine sahiptir.

HERKES EN AZ BİR KEZ FARMAKOGENETİK TEST YAPTIRMALI

Farmakogenetik testlerden elde edilecek bilgiler kişiye her gittiği yerde uygun dozda uygun ilaç kullanımında yön gösterici olur. Bunun için hastanın hem genotipinin hem de fenotipinin çıkartılması gerekir. Böylece kişinin bir ilaca sahip olduğu genetik yapı ve farklı çevresel koşullar altında nasıl cevaplar vereceği belirlenmiş olacaktır. Tedaviye cevap verenlerle vermeyenleri belirlemede, ilaç zehirlenmelerini önlemede, sigara içildiğinde oluşabilecek farklılıkları tespit etmede elimizde yeterli doküman olacak demektir.

SONUÇLARI UZMAN YORUMLAMALIDIR

Testler yorumlanmadan bir anlam taşımaz ve hatta farmakogenetik testlerde asıl önemli olanın yorum olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Günlük hayatta hepimizin karşılaştığı sigara, çay, kahve içmek, greyfurt suyu kullanmak gibi sayısız etmen ilaç metabolizmasını etkilemektedir. Dolayısıyla bu etmenleri ayıklayarak ve pek çok başka bilgiyi kullanarak testlere bir yorum getirmek uzmanlık konusudur. Ancak böyle bir uzman size, kişiye özel farmakogenetik raporunuzu verebilecektir. Şaban Özdemir (NPGRUP)