HAREKETSİZLİK ŞİŞMANLATIYOR

HAREKETSİZLİK ŞİŞMANLATIYOR

DHA

Fazla kiloya sebep olan hayat biçiminin arkasında aşırı yeme, bilinçsiz beslenme alışkanlığı ve hareketsizlik yatıyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden (OMÜ) Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, Türkiye’de şişmanlığın son yıllarda giderek arttığını belirtti. Yrd.Doç.Dr. Özenoğlu, "Fazla kiloya sebep olan hayat biçiminin arkasında aşırı yeme, bilinçsiz beslenme, geçmişten gelen hatalı beslenme alışkanlığı ve hareketsizlik bulunmaktadır" dedi.

OMÜ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, hareketsiz yaşam şeklinin yemek yeme davranışını etkileyen faktörlerden olduğunu söyledi. Yrd.Doç.Dr. Özenoğlu, "Egzersiz yapmak vücutta besin maddelerinin kullanımını kolaylaştırarak dokuların daha iyi beslenmesine ve beyin fonksiyonlarının iyileşmesine katkıda bulunur. Bunun sonucunda, bireyin mutlu olmak veya stresi uzaklaştırmak için daha fazla şekerli besin tüketmeye yönelmesine de gerek kalmaz" diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, şişmanlığın 1980'li yıllardan bugüne 3 kat arttığını ifade etti. Yrd.Doç.Dr. Özenoğlu, "Özellikle son 20 yıldaki artış bir salgın hastalığa benzetilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 1 milyardan fazla kilolu insan bulunmaktadır. Son yapılan çalışmalarda Türkiye’de şişmanlığın görülme sıklığı 30 yaş üzeri erkeklerde yüzde 21, kadınlarda ise yüzde 43’tür" dedi.

Fazla kilodan şikayetçi olan bir insanın bundan kurtulmak istemesinin ilk koşulunun sadece 'istek' ya da 'dilek' olmadığını söyleyen Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu şunları kaydetti:

"Bu konuda 'kesin kararlılık' çok önemli. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişinin önce hayat biçimini değiştirmeyi kabullenmesi ve bunu göze alması gerekmektedir. Şişmanlığa neden olan yemek yeme ve fiziksel aktivite ile ilgili istenmeyen davranışları istenen davranışlarla değiştirmek veya istenmeyen davranışları azaltarak istenen davranışların ‘yaşam tarzı’ haline gelmesini sağlamak amacıyla uygulanan tedavi şekli insanları daha sağlıklı bir birey yapar."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al