Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırın

Çocuklar yetişkinlere göre daha fazla soğuk algınlığına yakalanıyor. Soğuk algınlığına karşı çocuklara el yıkatın!

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırın

Çocuklar yetişkinlere göre daha fazla soğuk algınlığına yakalanıyor. Soğuk algınlığına karşı çocuklara el yıkatın! cocukelyikamaMedipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Taştekin, çocukların yetişkinlere göre daha fazla soğuk algınlığına yakalandığını belirterek, "Soğuk algınlığına karşı etkili çözüm olan el yıkama çocuklarda alışkanlık haline getirilmelidir" dedi.

Taştekin, soğuk algınlığına yol açan virüslerin genellikle temas, hapşırma ve öksürme gibi yollarla bulaştığını söyledi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Çocuklarda soğuk algınlığının tedavi yönteminin yetişkinlere göre farklı olduğuna işaret eden eden Taştekin, şöyle konuştu: "Öksürük ilaçları, balgam söktürücüler, çinko, ekinezya gibi alternatif ürünlerin soğuk algınlığına fayda sağladığına dair bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bunların kullanımları tavsiye edilmemektedir. Ayrıca, soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. Soğuk algınlığı komplikasyonu olarak kulak enfeksiyonu, zatürre ve sinüzit gelişmiş ise o zaman doktor kontrolünde antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotikler gelişigüzel kullanılırsa direnç gelişimi ve yan etkiler görülebilir." "KORUNMADA ETKİLİ VE ESAS YÖNTEMLERDEN BİR DİĞERİ DE EL YIKAMAKTIR" Soğuk algınlığında nemlendirilmiş hava, fizyolojik burun damlası ve spreyin akıntıyı azaltabileceğine dikkati çeken Taştekin, "Gece öksürüğünü azaltmak için 1 yaş üzerindeki çocuklara da bal verilebilir. Korunmada etkili ve esas yöntemlerden bir diğeri de el yıkamaktır. Çocuklar, mutlaka ellerini sabunlu suyla sık şekilde yıkamaları konusunda eğitilmelidirler. Soğuk algınlığına karşı etkili çözüm olan el yıkama çocuklarda alışkanlık haline getirilmelidir" diye konuştu. Çocukların sıvı tüketimine ve C vitamini içeren besinlere teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Taştekin, üç günden fazla süren ateş, nefes darlığı gelişimi, kulak ağrısı, davranışsal değişikliklerin yanı sıra iki haftadan uzun süren burun tıkanıklığı ve akıntı durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al