Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklar o travmayı artık yaşamayacak

Çocuk istismarı konusunda uzun yıllardır yapılan itirazlar sonunda yerini buldu.

Çocuklar o travmayı artık yaşamayacak

Çocuk istismarı konusunda uzun yıllardır yapılan itirazlar sonunda yerini buldu.

cocuktravmaArtık istismara uğrayan çocuklar onlarca kişinin önünde değil, bu alanda eğitimli kişilerden oluşan bir merkezde ve tek seferde ifade verebilecek. Böylece mahkeme salonlarında çocuklara bir kez daha travma yaşatılmayacak. Çocuk istismarının önlenmesi ve istismara uğrayan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde müdahale edilmesi amacıyla adli ve tıbbi işlemlerin, bu alanda eğitimli kişilerden oluşan bir merkezde ve tek seferde gerçekleştirilmesi için kurulan Çocuk İzlem Merkezleri’nin (ÇİM) İstanbul'daki yapılanması Çekmece Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi'nde hizmete başladı.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Sağlık bakanlığı önderliğinde Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Adli Tıp Kurumu ve üniversitelerin çocuk birimlerinin yürüttüğü eş güdümlü çalışmaların sonucunda kurulmaya başlanan Çocuk İzlem Merkezleri vesilesiyle istismara uğrayan çocukların defalarca muayeneye maruz kalmaları ve deşifre olmalarının önüne geçilecek.

İSTANBUL'UN İLK MERKEZİ KÜÇÜKÇEKMECE'DE AÇILDI

2011 yılında imzalanan bir genelge ile yürürlüğe giren Çocuk İzlem Merkezi ilk kez Ankara’da kurularak hizmete başladı. Çocuğun beden veya ruh sağlığına zarar veren ya da zarar verme riski taşıyan, fiziksel, duygusal, zihinsel veya cinsel gelişimini olumsuz etkileyen durumların, çocuğa karşı kötü muamele şeklinde tanımlandığı anımsatılan genelgeden hareketle İstanbul’un ilk Çocuk İzlem Merkezi ise Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hizmete başladı.

MAĞDUR ÇOCUKLAR İZLENECEK YENİDEN İSTİSMARI ENGELLENECEK

Çocuk İzlem Merkezi'nin istismar mağduru çocuğun ifadesinin alınması, muayenesinin yapılması ve raporunun hazırlanmasına kadar olan süreçte çocuğun yüksek yararını gözeten bütüncül çalışmaları içeren bir yapılanma olduğunu ifade eden Çekmece KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır mağdur çocukların yeniden istismarını engelleyen Çocuk İzleme Merkezi'nin çalışma şeklini şöyle anlattı:

ALINAN İFADENİN SES VE GÖRÜNTÜ KAYITLARI DA OLACAK

Cinsel istismar mağduru çocuğun ifadesi psikolog, sosyal hizmet uzmanı, adli tıp uzmanı, Cumhuriyet savcısı ve avukatın bulunduğu, çocuklar için özel hazırlanmış bir odada, ayrıntılı sesli ve görüntülü olarak kaydediliyor. İfadeye katılan adli görüşmeci ve diğer uzmanlara CMK'ya göre yemin verdiriliyor. Alınan ifadenin ses ve görüntü kayıtları CD'lerle ifadeye katılan uzmanların raporları evraka ekleniyor. Çocuk aynı zamanda adli tıp uzmanı tarafından muayene edilerek adli tıp raporu hazırlanarak zorunluluğun olmadığı hallerde çocuğun mahkemeye çıkması önleniyor. Çocuğa uygun tedavi ve hizmet modeli belirlenene kadar barınma, beslenme, giyim, sağlık ve güvenlik gereksinimleri karşılanıyor ve çocuk hakkında alınacak tedbir kararında gerektiğinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden görevlendirilen sosyal hizmet uzmanı/psikolog görüş bildiriyor' A.A
Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al