BU DA BİR TÜR DEPRESYON

BU DA BİR TÜR DEPRESYON

Milliyet

ABD’li uzmanlar, kış depresyonu kadar bilinmese de yaz depresyonunun daha tehlikeli olabileceğine karşın uyarıyor...

 ABD’de bulunan Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce yapılan araştırmalar, “Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu”nun (Seasonal Affective Disorder) yalnızca kış aylarına özgü olmadığını, yazın da benzer bir depresyon görüldüğünü ortaya koydu.

Genellikle yaz ve kış mevsimini yaşayan toplumların yüzde 1’inde görülen bu sendromun belirtileri, havanın ısınmasıyla birlikte daha az uyumak, daha az yemek ve hızlı kilo kaybı olarak sıralanıyor. Kış depresyonunun daha çok uyumak, yemek ve kilo almak belirtilerine nazaran zıt özellikler taşıyan yaz depresyonuna girenlerde, intihara meyletme oranının daha yüksek olduğu belirtildi.

Uyku düzeni önemli


Güneş ışınlarının bilimsel olarak kabul edilen insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi, kimi insanlarda eşit oranda görülmüyor. Bu konu üzerinde çalışmalar yapan Portland Üniversitesi’nden Profesör Psikiyatrist Alfred Lewy ise, yaz depresyonunun nedenlerini iki başlıkta topladı. Yazın artan sıcaklık ve nemden rahatsız olanların mevsim değişimine tepki vermesi ve değişen gece gündüz uzunluklarına bağlı olarak uyku düzenine uyum sağlanamaması.

Buna göre, yazın kısalan alacakaranlık aralığında uyku bölünmeleri yaşayanların biyolojik saatlerinde diğer insanlar kadar kolay geçiş yapamamasının sonucu olarak yaz depresyonu yaşadıkları görüldü.

Uzmanların tavsiyesi ise, “güneş terapisi”. Zira, Profesör Lewy, bir hastasını her sabah yarım veya bir saat açık havaya çıkararak vücudunda azalan melatonin hormonunun(biyolojik saati düzenleyen hormon) daha düzenli salgılanmasıyla tedavi ettiğini söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al