BİR MİLYAR YIL ÖNCE BAŞLAMIŞ

BİR MİLYAR YIL ÖNCE BAŞLAMIŞ

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Kıtalarda ilk olarak yaşamaya başlayanlar minik tek hücreleri yosunlardı.Yaşam bir milyar yıl önce başlamış.

 


Bundan yaklaşık olarak bir milyar yıl önce İskoçya’daki ilkel bir gölün kıyısındaki balçıklarda bir milimetre büyüklüğünde yuvarlak organizmalar yaşıyordu.

Boston College kurumundan Paul Strother, İskoçya’daki Loch Torridon Gölü’ndeki kayalıklarda farklı şekillerde biçimlenen mikro fosilleri ayrıştırmış.

Strother ve ekibi söz konusu fosillerin basit bakterilere değil, ökaryot olarak bilinen gelişkin tekhücrelilere ait olduğunu düşünüyor. Yeni bulunan fosiller, gelişkin yosun hücrelerinin karada bir milyar yıldan daha önceleri yaşamaya başladığını göstermekte diyor Oxford Üniversitesi’nden Martin Brasier.

Oysa paleontologlar şimdiye dek evrimdeki en önemli adımların denizlerde atıldığını, en basit bakterilerden çok hücreleri hayvanlara kadar her şeyin suda geliştiğini kabul ediyorlardı. 500 milyon öncesine kadar çorak kayalıklardan oluşan kıtalarda ancak bu tarihten sonra basit liken ve yosunlar gelişmeye başlamıştı.

Brasier şimdi ilk çok hücreli bitkilerin denizde değil tatlı su gölünde doğduğuna inanıyor. Belki de Loch Torridon civarındaki ilkel göllerdeki koşullar bu dönüşüm için gerekli olan önemli adım için uygundu. Diğer hücrelerce yakalanan siyanobakteriler, kloroplastlara dönüşmüştü diyor bilim insanları.

Çekirdeksiz ilk basit hücreler yaklaşık olarak 3.5 milyar yıl önce gelişirken, daha gelişkin ve daha büyük olan çekirdekli hücreler 2.1 –1.5 milyar yıl önce ortaya çıkmıştı.

Bu zamana ait mikro fosiller basit yuvarlak oluşumlar olduğu için araştırmacılar daha fazla bir şey söyleyemiyorlar. Fakat Loch Torridon’a ait fosiller çok daha çeşitliler. Araştırmacıların kayağantaşından çıkardıkları hücre duvarlarında kısmen minik motifler, açıklıklar ve çizgiler görülmekte.

Bir araya kümelenmiş bazı hücreler ise patlamış kistler gibi görünüyor. En büyük oluşumlar o kadar gelişkin ki bilim insanları bunların bir tür doku olduğu görüşündeler. Ancak mantar veya likenlerde bulunan liflere ait izler bulunmamış.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al