BAHARDA POLENLERE DİKKAT

BAHARDA POLENLERE DİKKAT

DHA

Uzmanlar, bahar aylarının alerjik hastalıkları da beraberinde getirdiğini belirterek, dikkatli olun dedi.

 


Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’ndeki Bir Nefes Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Mahmut Turut, bahar aylarının alerjik hastalıkları da beraberinde getirdiğini belirterek, bu dönemde alerjilerin çiçek tozu polenlerinden kaynaklandığını söyledi.

Dr. Turut, polenlerin ilkbahar aylarında atmosfere yayılmaya başladığını ve bu durumun Nisan ile Haziran aylarında en yüksek düzeye çıktığını anlattı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Mahmut Turut, "Polenler daha çok alerjik nezleye neden olur. Kavak, huş ağacı, kızıl meşe, kızılağaç, fındık, selvi, kayın, söğüt, ıhlamur, zeytin, karaağaç, çınar gibi ağaç polenleri ile İngiliz çimi,domuz ayrığı, çayır kelp kuyruğu, çayır salkım otu, tatlı ilkbahar otu benzeri çayır, pelin, yapışkanotu, sinirotu, ak kazayağı, kuzukulağı gibi yabani ot ve arpa, buğday, yulaf, çavdar ve mısır gibi hububat polenlerinin alerji yaratma potansiyelleri yüksektir" dedi.

Dr.Turut, alerji testleri ile hangi polenlerin kişide alerjiye neden olduğunun tespit edilebildiğini, buna karşı önceden koruyucu tedaviye başlanabileceğini belirterek şöyle dedi:

"Polen sayısının ılık, kuru ve güneşli günlerde artması sabahları erken saatlerde ve yağmur sonrasında azalması nedeni ile özellikle polen miktarının fazla olduğu saatlerde, açık alanlarda olabildiğince az sürelerde kalınmalıdır. Evinizi öğleden sonra havalandırın, sabah saatlerinde pencere açmayın.

Ev içi havanın temizlenmesinde hepa filtreli hava temizleyici kullanılabilinir. Polen mevsiminde, çamaşırlarınızı ev içinde kurutun. Otomobiliniz ile seyahat ederken camları kapalı tutun ve aracınızın polen filtresini ilkbaharda sık değiştirin. Alerjisi olduğu halde çiçek yetiştirmekten vazgeçmek istemeyenler, böcekler vasıtası ile döllenen renkli süs bitkilerini; örneğin gülü tercih etmelidir. Bu tarz çiçeklerin polenleri, hava ile taşınamayacak kadar ağır olduğu için semptomlara yol açma olasılıkları daha düşüktür."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al