Aşırı alkol beyinde korku mekanizmasını bozuyor

Aşırı alkol tüketiminin beyin üzerinde olumsuz etki yaptığı yeni bir bilgi değil. Farelerle, alkolün diğer olumsuz bir yönü daha ortaya çıktı.

Aşırı alkol beyinde korku mekanizmasını bozuyor

Aşırı alkol tüketiminin beyin üzerinde olumsuz etki yaptığı yeni bir bilgi değil. Farelerle, alkolün diğer olumsuz bir yönü daha ortaya çıktı.

Aşırı alkol tüketimi, beyinde korkuyu işleyen ve travmatik deneyimlerle başa çıkabilmeyi sağlayan bağlantıların işlevini bozuyor. İnsanlar travmatik bir olayın ardından, yaşanan tehlikenin geçtiğini öğrenmek zorunda. Bu çaba sırasında bilişsel beyin merkezleri duygusal olanları kontrol ediyor, diyor North Carolina Üniversitesi’nden Thomas Kash, Nature Neuroscience dergisinde.

ALKOL BAĞIMLILIĞINDAN KOLAYCA KURTULUN

Bu mekanizma düzenli olarak aşırı miktarda alkol alınması halinde çok kısıtlı olarak işlemeye devam ediyor. Ayrıca travma ve alkol arasındaki etkileşimin başka nedenleri de olabilir: Alkol trafik kazalarındaki tehlikeli arttırıyor.

 CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sosyallik, sosyal beceriler ve sosyal temasın bağımlılığın en büyük ilacı olduğunu belirten Tarhan, “Bağımlıların çoğu yalnız. Sosyal izolasyon ve yal
  • Prof. Sevil AtasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Dünya Sosyologlar Derne
  • Koronavirüsten sonra dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor” dedi.
  • Ramazan bağımlılıkları etkiliyor mu? Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Bağımlılık davranışları Ramazan’da değişiyor!
  • Bağımlılığınız varsa ve koronavirüs döneminde kullanım isteğiniz arttıysa ve başa çıkmakta zorlanıyorsanız ya da bu dönemi daha rahat bir şekilde geç
  • En yaygın bağımlılıklardan biri olan sigara, ölümcül sonuçlarının yanı sıra KOAH gibi yaşam kalitesini düşüren hastalıkların da en büyük nedeni.
  • Randevu Al