ALERJİK HASTALIKLAR ARTTI

ALERJİK HASTALIKLAR ARTTI

Milliyet

BBC Focus dergisi tıp dünyasında alerjinin yüzyılın en büyük salgını olarak görüldüğünü yazdı.

 


Doktorlar, insanların kendilerini korumak için hijyene çok fazla önem verdiğini, mikrop ve bakterilerden bu kadar uzak olan bir hayatın da, bağışıklık sistemini zayıflattığını ifade ediyor

Dünyanın en saygın bilim dergilerinden BBC Focus, polen, fındık gibi birçok değişik etken yüzünden meydana gelebilen ve burun akıntısı, kaşıntı gibi olumsuz etkilere neden olan alerjinin gelecek nesilleri daha kötü şekilde etkileyebileceğini yazdı.

Yapılan çalışmalarda vücudun bağışıklık sisteminin yiyecek, ev hayvanları ve toz gibi etkenlere eskisinden daha hassas olduğunun ortaya çıkmasıyla bilim adamları bu durumun nedenlerini araştırmaya başladı.

ÜÇ KATINA ÇIKTI


1980’lerde batıdaki nüfusun sadece yüzde 10’u alerjik hastalıklar geçirirken şimdi bu sayının tam 3 katına çıktığı belirtiliyor, 2015 yılında da bu oranın dünya nüfusunun yarısı olacağı düşünülüyor.

Montreal Üniversitesi Alerji Araştırmaları Laboratuarı Müdürü Guy Delespesse, alerji vakalarının kırsal kesimden çok kentlerde görüldüğünü bu durumun da en çok sanayileşmiş ülkelerde yaşandığını belirtiyor.

Alerjik hastalıkların artışını bugünkü toplumun hijyene bakışına bağlayan doktorlar, insanların kendilerini korumak için hijyene çok fazla önem verdiklerini, mikrop ve bakterilerden bu kadar uzak olan bir hayatın da, bağışıklık sistemini zayıflatarak bu hastalıkların oranının artmasına neden olduğunu dile getiriyorlar.

Antibakteriyel hayat tarzının bağışıklık sisteminin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu zararsız bakteri ve mikropların vücuda girmesini engellediği belirtiliyor.

KİRLİLİK İYİDİR

Stockholm Karolinska Enstitüsü’nden Pediyatri ve Alerji Profesörü Bengkt Bjorksten, İsveç’teki bebeklerde alerjik hastalık oranı yüksekken, komşu ülke Estonya’da çok iyi olmayan hayat koşullarında yaşayan bebeklerde bu oranın düşük olduğunu dile getirdi.

Alerji uzmanları vücudun ihtiyacı olan bakteriyi probiyotik yoğurtlardan alabileceğini önerirken bunun dışında günlük hayatta uygulanan hijyenin abartılmaması gerektiğini söylüyor. Bengkt Bjorksten “Eğer çocuğunuz sokakta oynadıktan sonra eve çamurlu ellerle gelirse bu dünyanın sonu değil. Bırakın vücudu bu çamura alışsın” dedi.

ABD’de yapılan yeni araştırmalar hamileliği sırasında zararsız mikroplara mağruz kalan farelerin bebeklerinin alerjiye bağışıklık kazanarak doğduğunu kanıtladı. Uzmanlar şimdi bu yöntemin insanlarda da geçerli olup olmayacağını araştırıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al