Yemek için mi yaşıyor, yaşamak için mi yiyoruz?

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Kulübü “Yemek İçin Mi Yaşıyor, Yaşamak İçin Mi Yiyoruz” başlıklı bir konferans gerçekleştirdi.

Yemek için mi yaşıyor, yaşamak için mi yiyoruz?

 

Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Sinan Canan katıldı. Canan, sürekli aynı türde, düzensiz ve fazla beslenmenin kişiyi yemek için yaşamaya yönlendirdiğini söyledi.Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Kulübü öğrencileri düzenledikleri etkinlikle önemli bir konuya dikkat çekti.

Yemek için mi yaşıyor, yaşamak için mi yiyoruz?“Yemek İçin Mi Yaşıyor, Yaşamak İçin Mi Yiyoruz” başlıklı bir konferans gerçekleştirdi. Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan konuşmacı olarak katıldı.

Verdiği birbirinden farklı örneklerle konuya açıklık getiren Canan, “Biz çok farklı bir türüz; pençemiz, kalın derilerimiz yok sadece bizi milyonlarca yıllık süreçten buralara getiren ve bütün canlılardan ayıran beynimiz var!” dedi.  

Beynimizde ‘dopamin’ denen bir hormon var diyen Canan, bu hormonun kişinin hoşuna giden bir şey olduğunda ‘bi daha’ dediğini söyledi. Yemek yerken de kişinin sürekli sevdiği yemekleri istemesinin nedeninin bu hormon olduğunu ifade dene Canan, sürekli aynı türde, düzensiz ve fazla beslenmenin kişiyi yemek için yaşamaya yönelttiğini dile getirdi.

Konuşmasında ömür uzunluğuna da dikkat çeken Canan, “Bol hareket, az ve araklı yemek, olumlu sosyal ilişki, düşük stres” başlıklarının uzun ömür için anahtar kelimeler olduğunu kaydetti.
 
ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al