Yemek için mi yaşıyor, yaşamak için mi yiyoruz?

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Kulübü “Yemek İçin Mi Yaşıyor, Yaşamak İçin Mi Yiyoruz” başlıklı bir konferans gerçekleştirdi.

Yemek için mi yaşıyor, yaşamak için mi yiyoruz?

 

Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Sinan Canan katıldı. Canan, sürekli aynı türde, düzensiz ve fazla beslenmenin kişiyi yemek için yaşamaya yönlendirdiğini söyledi.Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Kulübü öğrencileri düzenledikleri etkinlikle önemli bir konuya dikkat çekti.

Yemek için mi yaşıyor, yaşamak için mi yiyoruz?“Yemek İçin Mi Yaşıyor, Yaşamak İçin Mi Yiyoruz” başlıklı bir konferans gerçekleştirdi. Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan konuşmacı olarak katıldı.

Verdiği birbirinden farklı örneklerle konuya açıklık getiren Canan, “Biz çok farklı bir türüz; pençemiz, kalın derilerimiz yok sadece bizi milyonlarca yıllık süreçten buralara getiren ve bütün canlılardan ayıran beynimiz var!” dedi.  

Beynimizde ‘dopamin’ denen bir hormon var diyen Canan, bu hormonun kişinin hoşuna giden bir şey olduğunda ‘bi daha’ dediğini söyledi. Yemek yerken de kişinin sürekli sevdiği yemekleri istemesinin nedeninin bu hormon olduğunu ifade dene Canan, sürekli aynı türde, düzensiz ve fazla beslenmenin kişiyi yemek için yaşamaya yönelttiğini dile getirdi.

Konuşmasında ömür uzunluğuna da dikkat çeken Canan, “Bol hareket, az ve araklı yemek, olumlu sosyal ilişki, düşük stres” başlıklarının uzun ömür için anahtar kelimeler olduğunu kaydetti.
 
ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al