Uzmanlar uyarıyor şiddeti görmezden gelmeyin!

Uzmanlar uyarıyor şiddeti görmezden gelmeyin!

Şiddetin sadece fiziksel saldırı şeklinde olmayacağına dikkat çeken Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, kişisel gelişime engel olmak, ekonomik imkanları kısıtlamak gibi davranışların da şiddet olduğuna vurgu yapıyor. Şiddetin öğrenilebildiğini söyleyen Demirsoy şiddetin kesinlikle görmezden gelinmemesi gerektiğinin de özellikle altını çiziyor… Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy şiddete ilişkin önemli bilgiler verdi. Bir insanın bedensel ve ruhsal açıdan zarar görmesine yol açan her tür saldırgan davranışın aile içi şiddet sayılabileceğini ifade eden Demirsoy, aile içi şiddetin sadece fiziksel saldırı olmadığını söyledi. Demirsoy; “Bağırmak, hakaret etmek, aşağılayıcı söz söylemek veya alay etmek, küfür, tehdit, korkutmak, sosyal açıdan kısıtlayıp ailesi veya arkadaşlarıyla görüştürmemek, çalışmasına veya kişisel gelişimine engel olmak, ekonomik imkânları kısıtlamak gibi duygusal açıdan zarar verici davranışlar da psikolojik şiddettir.” Dedi.  Aile içinde şiddet varsa, ailede sevgi, saygı ve güven ortamının olamayacağına vurgu yapan Psikolog Çiğdem Demirsoy, şiddete maruz kalan ve şahit olan kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulma riskinin olduğunu kaydetti. Demirsoy toplumda şiddeti önlemek ve gelecek nesilleri sağlıklı kılmak için ailede şiddetin ortaya çıkmasını engellemek gerektiğinin de altını çizdi. Şiddet öğrenilen bir davranıştır olduğunu belirten Demirsoy, araştırmaların şiddete başvuran kişilerin büyük çoğunlukla kendi çocukluklarında şiddete maruz kaldıklarını gösterdiklerini de söyledi. Demirsoy; “Ancak bu gerçek şiddeti mazur görmemizi gerektirmez, insan sürekli gelişen ve değişim içinde olan bir canlıdır ve öğrenilmiş olan olumsuz bir davranışın yerine daha doğru olan yeni bir davranışı da öğrenebilir.” Dedi. Antisosyal kişilik ile şiddet ilişkisini değerlendiren Demirsoy; P1110949_opt “Antisosyal kişiliğe sahip olanlar şiddete eğilimlidir ancak aile içi şiddete başvuran kişilerin hepsi antisosyal kişiler değildir. Şiddet uygulayan kişilerin duygularını ifade etme, iletişim kurma ve problem çözme becerileri zayıftır. Aile içinde anlaşmazlıklar konuşarak halledilemediğinde kızgınlık, öfke duygusu yaşanır ve şiddet açığa çıkabilir. İletişim kurma ve problem çözme konularında bilgilenmek, kendini ifade etme becerisi kazanmak çatışmaların çözülmesini sağlar ve aile içi şiddeti önler.” Dedi. Alkol ve madde kullanımının şiddetin açığa çıkmada kolaylaştırıcı etki yaptığını belirten Demirsoy aile içinde yaşanan şiddetin görmezden gelinmemesi konusunda da uyarıyor. Demirsoy;  “Doğal karşılanmamalı, utanıp gizlenmemeli, şiddetin önü kesilemediğinde mutlaka yakın çevreden veya ilgili kuruluşlardan yardım istenmelidir.” Şaban Özdemir (NPGRUP)  

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al