Uyuyarak genç kalmak hayal değil

Uyurken gençleşebilseydik ne güzel olurdu değil mi?

Uyuyarak genç kalmak hayal değil
Uyurken gençleşebilseydik ne güzel olurdu değil mi? Haber43optO zaman günün on iki saatini uyuyarak geçirir ve yaşlanma sürecini durdurabilirdik. Avusturyalı bilim insanları bizim için hayal olanın, bir hayvanda gerçek olduğunu saptadı. Kuzeybatı Çin’in bozkırlarında yaşayan bir cüce hamster türü, kış uykusuna yattığı zaman gençleşiyor. Gerçi bu normal uykuyla aynı değil, ama anlaşıldığı üzere hücreleri yenileyici etkisi bulunmakta. Hayvanlar dışarıda ne yiyecek ne eş ne de başka bir şey bulamadıkları zaman kış uykusuna yatıyor. Çin bozkırlarına kar düştüğü zaman cüce hamsterler için kış uykusu vakti gelmiş demektir. Yuvalarında kıvrılıp yatan hamsterler, solunumu ve metabolizmayı en düşük seviyeye indirerek bir tür komaya giriyor. Peki hücreler nasıl yaşlanır? Memelilerde kromozom uçları, telomer denilen DNA parçacıkları tarafından korunur. Bu koruyucu kapaklar yaşam süresince kısalmaya devam eder. Aynı şey Çin hamsterleri için de geçerli, hayvan ne kadar yaşlıysa, telomerleri de o kadar kısalır. Fakat hamsterler kış uykusuna yattıklarında kromozom uçlarındaki bu koruyucu kapaklar yenilenmekte, diyor Viyana Veteriner Tıbbı Üniversitesi’nden Christopher Turbill. Araştırmacı hamsterleri sık sık yapay kış uykusuna yatırınca, diğerlerine göre daha uzun telomerlere sahip olmuşlar. Anlaşıldığı üzere günlük “koma evreleri” sadece kış aylarında enerji tasarrufu sağlamakla kalmayıp, biyolojik yaşlanmanın fizyolojik süreçlerini de yavaşlatıyor, diyor Turbill, Biology Letters dergisinde. Bu da şu demek: En fazla iki yıllık ömrü olan hamsterler eğer kış uykusunda gençleşmeselerdi bir sonraki üreme evresini göremezlerdi bile. Ya da bu evreyi hastalıklı yaşlılar gibi geçirirlerdi. Çin hamsterleri kış uykusuna yatarak üreme için bir şans daha elde ediyorlar. Fakat kim bilir birkaç hafta daha uzun yaşamak için bu can sıkıcı kış uykusu da büyük bir bedeldir. CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al