UNUTKANIN 32 TL'Sİ VAR

UNUTKANIN 32 TL'Sİ VAR

DHA

Kayıp eşya bürosunda cüzdanlardan çıkan paraların en yükseğinin 32 TL olması, krizin sonuçları hakkında ilginç veriler ortaya koyuyor.

İzmir'de ESHOT Genel Müdürlüğü'ne bağlı kayıp eşya bürosunda kaydı tutulan kayıp cüzdanlardan çıkan nakit tutarların en yükseğinin 32 TL 30 kuruş olması, kaybolan paraların büyük çoğunluğunun ise 5 TL ve altı çıkması ekonomik krizin sonuçları hakkında düşündürücü veriler ortaya koyuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım kuruluşu ESHOT Genel Müdürlüğü'nün kayıp eşya bürosunda bulunan ve belediye otobüslerinde kaybedilen cüzdanların birçoğu boş. Dolu cüzdanlarda unutulan paralar ise azlığı ile dikkat çekiyor. Kayıp eşya bürosu verilerine göre, 2007 ve 2008 yıllarında belediye otobüslerinde cüzdan kaybeden ‘en zengin unutkanın’ 32 TL 30 kuruşu bulunurken, cüzdanlardan çıkan en düşük para ise 20 kuruş.

Yapılan derlemelere göre, krizin en yoğun hissedildiği 2008 yılı içinde, 40 kişi, içinde 5 TL ve altında para bulunan cüzdanını kaybetmiş. Aynı yıl içinde 10- 30 TL arasında parasını kaybeden 27 kişi var. Diğer yandan 7 yurttaşın kaybettiği para lira ile değil kuruşla ifade edilirken, cüzdanında 1 TL ve civarı para bulunduran ise 9 kişi var.

2007 yılında cüzdanını ve parasını kaybettiği halde kayıp eşya bürosuna gidip teslim almayan unutkanlar içinde de en ‘zengini’ 22 TL kaybetti. En düşük rakam ise 65 kuruş oldu. Cüzdanında 5 TL ve altında para bulunduran ise 37 kişi var. 18 kişinin de cüzdanında 1 TL civarı para olduğu saptandı. Diğer yandan belediye otobüslerinde 2007 yılı içinde 10-22 TL'sini unutanların sayısının 22 olduğu görüldü.

Kayıp cüzdanlardan döviz de çıktı. Ancak bunların çoğu 1 dolar iken, yalnızca üç cüzdandan 2 dolar çıktı. 2007 ve 2008 yıllarında toplam 11 dolar çıkan cüzdanlarda başka paraya rastlanmadı. Unutkan yurttaşların belediye otobüslerinde unuttuğu toplam para ise, 2007 yılında 554 TL 91 kuruş, 2008 yılında 612 TL 95 kuruş olmak üzere toplam bin 167 TL 86 kuruşa ulaştı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al