Tırnak Yeme Alışkanlığının Getirdiği Tehlikeler Nelerdir?

Ellerinizin görünümünü mahveder, hijyenik olarak zararlıdır ve aşırıya kaçtığınızda canınız acır. Peki, neden hâlâ tırnak kemirmeye devam ederiz? İşte Tırnak Yeme Alışkanlığının Olumsuz Sonuçları...

Tırnak Yeme Alışkanlığının Getirdiği Tehlikeler Nelerdir?

Tırnaklarınızı kemirmeye bir başladınız mı bırakması çok zordur. Tırnak yiyen, kemiren insanların diğerlerinden farkı nedir? İradeleri daha mı zayıftır? Daha mı sinirlidirler? Yoksa daha mı aç? Bunun psikolojik bir açıklaması var mı?

Psikiyatristler tırnak yeme alışkanlığını, dürtü kontrol bozuklukları arasında sınıflandırıyor. Fakat bu, saç çekme ya da deriyi kazıma gibi psikiyatrik yardım gerektiren aşırı vakalar için geçerli. Tırnak kemirenlerin çoğu herhangi bir ciddi yan etkisi olmadan bu alışkanlığı devam ettiriyor. Gençlerin yüzde 45’i tırnak kemiriyor.

TIRNAK YEMENİN ZARARLARI

- Ağzınıza mikropları bulaştırır
- Mide sorunlarını artırır
- Tırnak sorunları ortaya çıkar
- Diş sağlığını bozar
- Sosyal sorunlara neden olur
- Tırnaklarınızda görsel olarak bozukluklara yol açar
- Hastalık riskinizi artırır

TIRNAK YEMEK NASIL BIRAKILIR

- Tırnaklarınızı düzenli kesin
- TV izlerken, bilgisayar başındayken ya da kitap okurken tırnaklarınıza bant yapıştırırsanız tırnak yemenin önüne geçebilirsiniz
- Tespih, stres topu ya da örgü gibi elinizi meşgul edecek malzemeleri kullanabilirsiniz
- Elinize tadı acı olan tırnak cilalarından sürebilirsiniz
- İleriki aşamalarda ise mutlaka bir uzmana danışmalısınız

PSİKANALİST AÇIKLAMALAR

Psikoterapistlerin tırnak kemirme alışkanlığıyla ilgili teorileri var elbette. Örneğin psikanalizin kurucusu Sigmund Freud bu sorunu, oral aşamada psiko-seksüel gelişim bozukluğuna bağlıyordu. Freud’un diğer teorilerinde olduğu gibi, oral takıntı sorununun da sayısız nedeni vardır: az beslenme, çok beslenme, uzun süreli emzirme, anneyle ilişkinin sorunlu olması, vb. Elbette bunların belli semptomları da vardır: tırnak kemirme, alaycı kişilik, sigara içmek, alkolizm ve oral seks düşkünlüğü gibi. Bazı terapistler ise tırnak kemirmenin kişinin kendisine düşman olmasıyla veya sinirsel anksiyete durumuyla ilgisi bulunabileceğini iddia ediyordu.

Tüm psikodinamik teoriler gibi bu varsayımlar da doğru olabilir, ama ille de doğru olduğuna inanmak için bir neden de yok. Bu açıklamalar bu alışkanlıktan kurtulmak için herhangi bir yöntem sunmuyor.

Ne yazık ki bu konuda bu spekülatif açıklamalardan başka doğru düzgün bir bilimsel araştırma da yok. Tırnak kemirme alışkanlığının tedavisi konusunda araştırmaya girişseniz bulacağınız bir-iki raporun ilk cümleleri bu konudaki araştırmaların yetersizliğinden yakınmakla başlıyor. Bir raporda, kişilerin bu alışkanlığın daha fazla farkına varmalarını sağlamanın yararı olabileceği belirtiliyor.

ALIŞKANLIK

Bilimsel bir tedavi yönteminin olmaması, tırnaklarını kemiren bir insan olarak beni de spekülasyonlarda bulunmaya itiyor. Benim sunacağım açıklamaya da “anti-teori” teorisi diyebiliriz.

Bana kalırsa tırnak kemirmenin herhangi bir özel nedeni bulunmuyor. Aslında bu daha çok birkaç farklı unsurun bir araya gelmesiyle bazı kişilerde oluşan bir kötü alışkanlık.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Tırnaklarınızda meydana gelen değişikliklerin sağlığınızla alakalı olabileceği hiç aklınıza geldi mi? Kırılan, renk değiştiren, batan tırnaklar size b
  • Tırnak yeme alışkanlığı 'Obsesif Kompülsif Bozukluğu' olarak sınıflandırılacak. Tırnak yemek de artık bir hastalık! Tırnak Yeme Alışkanlığı Nelere Seb
  • Randevu Al