TELEFONLAR MİKROP YUVASI

TELEFONLAR MİKROP YUVASI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Hastaların ve ziyaretçilerinin yanlarında bulundurdukları cep telefonları potansiyel mikrop yuvası.

 


Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof.Dr.Mehmet Sait Tekerekoğlu ve ekibinin* yürüttüğü bir çalışmaya göre hasta, ziyaretçi ve refakatçilerin kullandığı telefonlar tehlikeli bakteri taşıyor. Bu mikroplar sağlık çalışanlarının yanlarında bulundurdukları cep telefonlarındakilerden iki kat daha tehlikeli. Bu çalışma American Journal of Infection Control and Epidemiology isimli tıp dergisinin Haziran sayısında yayımlandı.

Bilim ekibi, araştırmaları için önce telefonun tuş, mikrofon ve hoparlör gibi üç kısmından örnek aldı. İncelenen 200 cep telefonunun 67’si hastane çalışanlarına, 133 tanesi hastalara, hastaların ziyaretçilerine ve refakatçilere aitti.

İnceleme sonucunda hasta grubuna ait telefonların %39.6’sında, sağlık çalışanlarının ise %20.6’sında hastalık yapıcı mikrop bulundu. Ayrıca, hasta telefonlarının yedisinde, metisilin-dirençli Staphyllococcus aureus (MRSA) gibi ilaçlara dirençli patojenler bulunurken, çalışanlarınkinde bu tür dirençli bakterilere rastlanmadı.

“Hasta telefonlarında bulunan bakteri tipleri ve ilaçlara dirençli olma şekli kaygı verici” diye konuşan araştırma ekibi, “Daha önce yapılan araştırmalarda hastane çalışanlarına ait telefonların bakteri kaynağı olduğu belirtiliyordu. Oysa bizim çalışmamız hastaların, ziyaretçi ve refakatçilerinin telefonlarının, çalışanlarınkinden daha büyük bir risk taşıdığını ortaya çıkartıyor” diyor.

Kalkınmakta olan ülkelerdeki hastanelerde, hastaların %25’inde hastane-mikroplarına bağlı enfeksiyonlar görülüyor. ABD’de buna bağlı olarak 1.7 milyon enfeksiyon vakası görülüyor ve yaklaşık 100.000 kişi bu nedenle yaşamını yitiriyor. Standart enfeksiyon kontrol kurallarının uygulanması durumunda bu enfeksiyonların üçte birinin engellenebileceği tahmin ediliyor.

Telefonlar UV radyasyonuna maruz bırakıldığında bakterilerden kolayca ve hızla yok edilebilir. Ayrıca cep telefonlarının plastik bir kabın içinde muhafaza edilmesi, kaza ile mikropların bulaşmasını engelleyebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al