SITMA ŞEMPANZEDEN Mİ BULAŞTI

SITMA ŞEMPANZEDEN Mİ BULAŞTI

REUTERS

ABD'deki Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) adlı bilimsel dergide sonuçları bugün yayımlanan araştırma, insanda sıtmaya yol açan Plasmodium falciparum paraziti ile şempanzelerde görülen Plasmodium reichenowi paraziti arasında benzerlikler bulunduğunu ortaya koydu.

İlk varsayıma göre, iki parazit türü, insan ve şempanzenin ortak atasında birlikte gelişti, 5 veya 7 milyon sene önce evrimleşme sonucu insan şempanzeden ayrılınca iki parazite ayrıldı.

İkinci varsayıma göre, insanda gelişen parazit şempanzeye bulaştı ve farklı bir şekilde gelişmeye devam etti.

Araştırmacılar, Afrika ülkeleri olan Fildişi Sahili ve Kamerun'daki şempanzelerden aldıkları parazitleri tahlil ettikten sonra, şempanzenin parazitinin insana bulaşmış ve farklı bir genetik evrim geçirmiş olabileceğini belirtiyor.

ABD'de California eyaletindeki Irvin Üniversitesinden Francisco Ayala'nın yönettiği araştırma ekibi, tıpkı AIDS hastalığı gibi, parazitin de şempanzeden insana yüz milyar sene önce bir seferde yayılmış olabileceğini ifade ediyor.

Araştırma, bu son dönemlerde ormanlarda şempanzelerin yaşadığı bölgeleri talan eden insanoğlunun sıtmaya yol açan yeni parazitlere yakalanma ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al