Sınav kaygısıyla nasıl baş ederiz?

Sınav kaygısıyla nasıl baş ederiz? İşte sınav kaygısıyla başa çıkma yöntemleri…

Sınav kaygısıyla nasıl baş ederiz?

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum bilimleri Fakültesi (İTBF) Psikoloji bölümü Öğretim Görevlisi Güliz Zeynep Tarman, vize sınavları yaklaşan öğrencilerle sınav kaygısını yenmenin yollarını paylaştı.

Tarman, kaygının sebebi ve sonuçları üzerinde durdu. Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonu'nda düzenlenen seminere çok sayıda öğrenci katıldı.

Sınav stresi ve kaygısının insan üzerinde oluşturduğu baskıyı anlatan Arş. Gör. Güliz Zeynep Tarman; "Sınav kaygısı, var olan bilgilerin kullanılmamasına yol açar. Sınav kaygısının birçok yan etkisi vardır. En sık karşılaşılan etki, zihinsel kilitlenmedir, bilinenin akla gelmemesi, soruları anlayamama gibi.

KAYGININ FİZYOLOJİK BELİRTİLİLERİ

Bedensel olarak ise mide bulantısı, nefes kesintisi gibi etkileri görülür. Sınavların yaklaştığı dönemde kafamızda sık sık herkes benden daha iyi, düşük not alırsam ailemin yüzüne nasıl bakarım, asla iyi not alamayacağım gibi düşünceler oluyor bunları durdurmamız gerek. Sınav kaygısıyla baş etmek için yapabileceğimiz bazı şeyler var öncelikle sınava hazırlanın ardından sınavdan önce güvendiğiniz biriyle konuşun bu sizden büyük biri veya akranınız olabilir, çalışma süresinin ardından aralar verin, sakin ve kısa yürüyüşler yapın, müzik dinleyin veya bir yemek yapın.

KENDİNİZİ MOTİVE EDİN!

En önemlisi kendinize yapıcı düşünceler geliştirin ben elimden geldiğince çalıştım veya başarabilirim şeklinde kendinizi motive edin. Kaygılanmaya başladığınızda nefes egzersizleri yapın ve kendinize DUR deyip o ana odaklanıp yapıcı düşüncelerinizi tekrar edin. Sınavınız bittikten sonra mutlaka kendinizi ödüllendirin." dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • G20 İnançlar Arası Forum bu yıl İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlendi.
  • CRISPR teknolojisinin keşfedilmesi ve geliştirilmesiyle birlikte genetik tedavileri ve gen düzenlemeleri alanındaki çalışmalar hızlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi, bu yıl çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşandı. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezu
  • Üsküdar Üniversitesi’nde çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşanıyor. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezuni
  • Randevu Al