Sihirli sayı 7 değil 4 olabilir

Amerikalı Psikolog George A. Miller tarafından 1956'da ortaya atılan, ortalama zekaya sahip bir kişinin kısa süreli hafızasında tutabildiği öge sayısının 7 ± 2 olduğu görüşüne gölge düştü.

Sihirli sayı 7 değil 4 olabilir

Amerikalı Psikolog George A. Miller tarafından 1956'da ortaya atılan, ortalama zekaya sahip bir kişinin kısa süreli hafızasında tutabildiği öge sayısının 7 ± 2 olduğu görüşüne gölge düştü.

Avustralyalı Psikiyatr Gordon Parker, “Miller Kanunu” olarak da adlandırılan görüşün hatalı olduğunu ve “sihirli sayının 4 olması gerektiğini” savundu. Parker, “Acta Psychiatrica Scandinavica” dergisindeki makalesinde, 6458937 gibi 7 sayıdan oluşan bir telefon numarasını hatırlamak için sayıların, 64, 58, 93 ve 7 gibi 4 gruba ayrılmasına ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle “algı sınırının” temelde 4 olduğunu belirtti.

BEYNİNİZİ ÇALIŞTIRMANIN YOLLARI

Bilimadamı, saptamasının bugüne dek psikolojide en fazla alıntı yapılan makalelerden biri olan Miller'ınkiyle çok farklı olduğunu ve neredeyse yüzde 100 tezat oluşturduğunu vurguladı. Parker, Miller'in makalesinin başarısının Amerikalı psikologun başlıkta “sihirli” ifadesini kullanması ve makalenin “uzun başlığından” kaynaklanmış olabileceğine dikkati çekti. Miller'dan 50 yıl sonra Parker, beynin depolama kapasitesinin sınırları konusunun halen gizemini koruduğunu belirterek, “depolama sınırı değil, ögelerin kısa süreli hafızada aktif olarak kalabilme süresinde sınır olabileceğini” ifade etti. George A. Miller'ın, 1956'da “Psychological Review” dergisinde “Sihirli Sayı Yedi, Artı veya Eksi İki: Bilgi İşleme Kapasitemizin Bazı Sınırları, Kısa Süreli Hafızada Geri Çağrılabilen Öge Sayısı (bellek genişliği) 7 ± 2 'dir” başlıklı makalesi büyük yankı uyandırmıştı. Miller, ortalama zekaya sahip bir kişinin, kısa süreli hafızasında geri çağrılabilen öge sayısının 7 ± 2 olduğunu, bu ögelerin rakamlar veya kelimeler gibi birbiriyle ilişkili bir grup bilgi de olabileceğini savunmuştu. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al