Deprem Travma Psikolojisi

Sezaryen beyin gelişimi etkiliyor

Birçok anne adayı normal doğumdan korktuğu için sezaryeni tercih ediyor. Amerikalı ve İspanyollar şimdi sezaryenin bir olumsuz yönünü daha açıkladı. Sezaryen beyin gelişimi etkiliyor.

Sezaryen beyin gelişimi etkiliyor

Birçok anne adayı normal doğumdan korktuğu için sezaryeni tercih ediyor. Amerikalı ve İspanyollar şimdi sezaryenin bir olumsuz yönünü daha açıkladı. Sezaryen beyin gelişimi etkiliyor.

Fare deneylerinde normal doğumun, beyin gelişiminde önemli bir rol oynayan UCP2 proteininin üretimini tetiklediği ortaya çıkmış. Sezaryenle dünyaya gelen farelerin beyinlerindeki UCP2 oranı çok daha düşüktü (PLoS ONE). Bu proteinin sinir hücrelerinin ve bağlantılarının oluşumunda katkısı bulunuyor. Ayrıca diğer araştırmalarla proteinin kısıtlı olarak etkinleşmesinin, yetişkinlik dönemine kadar kalıcı olduğu da kanıtlanmıştı. Benzer etkinin insan için de geçerli olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak bu sonuçlar olasılıkla UCP2’nin beyin devrelerinin doğru gelişimi ve bununla bağlı davranış biçimleri için önemli bir rol oynadığını gösteriyor, diyor Yale Tıp Okulu’ndan Tamas Horvath. Bu nedenle insanlar arasında yaygınlaşan sezaryenin beyin gelişimi ve iş-levi üzerinde uzun vadeli etkisi olabilir. Horvath ve ekibi farelerle gerçekleştirdikleri deneylerle, normal doğumun hipokampüsteki sinir hücrelerinde UCP2 oluşumunu tetiklediğini kanıtladılar.

İŞTE AY AY ÇOCUK GELİŞİMİ

Bu beyin bölgesi yön bulma yetisi ve kısa ve uzun vadeli bellek için önemlidir. Sezaryenle dünyaya gelen farelerde bu yetiler kısıtlıydı diyor uzmanlar. Ayrıca diğer deneylerde, UCP2 bilgileri taşıyan genin eksikliği halinde ya da proteinin etkisinin engelleyici maddelerle durdurulması halinde sinir hücrelerinin büyüklüğü ve sayısı, sinir uzantılarının gelişimi ve sinapsların oluşumu kadar azalmış. Dahası yetişkin hayvanlarda hipokampüsün iş-leviyle bağlantılı olan karmaşık davranış biçimleri de etkilenmişti. Mesela labirentte yön bulma yetisi gibi diyor bilim insanları. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al