Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri

Daha önce çocuğunuzun psikolojisini düşünmüş müydünüz? Çocukların da psikolojileri bozulur mu? Sizce psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri nelerdir? Bu süreçte yalnızlaşan, içine kapanan veya tam aksine hırçınlaşan çocuklarımızın, bu hareketleri yalnızca çocuk olduğu için yaptığını düşünebiliriz.

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri

Hayatımızdaki koşuşturmalar, işlerimizin vermiş olduğu stres, ödemelerimiz, planlarımız vs. vs. vs. derken çocuklarımızı ihmal edebilmekteyiz. Bu süreçte yalnızlaşan, içine kapanan veya tam aksine hırçınlaşan çocuklarımızın, bu hareketleri yalnızca çocuk olduğu için yaptığını düşünebiliriz. Ancak bu pek doğru değildir. Çocukların da psikolojileri bozulabilmektedir. Peki çocukların psikolojileri nasıl bozulur?

Çocukların Psikolojileri Etkileyen Durumlar

Arkadaşları ile yaşamış oldukları problemler, evdeki ilgisizlik veya çok fazla ilgi, çocuğunuza çok vakit ayıramamak ve bunu hediyelerle telafi etmeye çalışmak vb. gibi birçok durum çocukların psikolojilerini etkileyebilmektedir.

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri ise her zamankinden daha çok içe kapanık olma, yalnızlaşma, kimseyle konuşmak istememe veya bunların tam tersi olarak fazla hırçınlık gösterme, çok aksi ve sinirli olma durumu, arkadaşları ile sürekli bir kavga halinde olma durumu olarak sayılabilmektedir. Ayrıca uykusuzluk yaşaması, yemek yiyememesi, anneye karşı fazla düşkünlük, geceleri dişlerini gıcırdatması, kekeme durumu yaşamaya başlaması, korkularının ve kaygılarının artması da belirtiler arasında sayılabilmektedir.

Psikolojik Bozukluk Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Eğer çocuğunuzun psikolojisinin bozuk olduğunu düşünüyorsanız, psikolojisi bozuk çocukların belirtilerini onda da görüyorsanız öncelikle çocuğunuz ile konuşmaya çalışmalısınız. Eğer elinizden gelen her şeyi yaptığınızı ancak durumun hala düzelmediğini düşünüyorsanız kesinlikle bir psikoloğa başvurmalısınız. Psikoloğunuzun tavsiyelerine uyarak ilerlemeniz ve çocuğunuza bu süreçte yardımcı olabilmeniz oldukça önemlidir.

Eğer psikoloğunuz seanslara sizin de katılmanızı önerirse beraber de katılacağınız seanslar ile bu durumu atlatabilirsiniz. Unutmayın ki çocukların da duyguları vardır. Onlar da kırılır, üzülür veya kendilerini bunalmış hissedebilirler. Çocuktur zamanla geçer şeklinde yaklaşılan düşünceler ile bu  durumu atlatamayacağız gibi aynı zamanda da çocuğunuzun ileride daha büyük problemler yaşamasına neden olabilirsiniz. Doğru bir yaklaşım ve tedavi için bir psikoloğa başvurmanız oldukça önemlidir.

Paylaş:Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
 • Kübra yazdı:

  5 yaşında bir kızım var bizim babamız ciddi bir rahatsızlık yaşadı kızım 1,5 yaşındayken ve eşimin ailesi benim eşimi hasta ettiğimi beyan ederek beni ve kızımı kendi ailemin evine yolladı orda yaklaşık ara zamanlarda babamız iyi olduğunda gelerek tam 4 yıl kaldık ve tebiden eşimin ailesiyle yaşamaya başladık yaklaşık 1,5 yıldır burdayım fakat kızım bu süre zarfında altını ıslatma, parmak emme, tırnak yeme, hırcınlık, öfke nöbetleri, içine kapanma vb bir cok sorunla karşı karşıya ve yemek masalarına dedesinin ona şaka adı altın da uyguladı şiddetden dolayu oturmamakda bana nolur yardım edin kızımı kaybetmek istemiyorum


 • Sevgi durak yazdı:

  Merhaba kızım 5 yaşındayken ablası kaçarak evlendi 10 yaşına geldi ablası boşandı oğluyla geldi 10 yaşındaki kızım istemiyo aşırı hırçın ders yapmıyo sesi güzeldi deyerlendirmiyo hep kızgın kimseyle geçinemiyo ve ben çok endişeliyim


 • Elif cin yazdı:

  Merhaba benim kizim 7 yasinda ve aşırı derecede hirçin telefon bağimlisi memnuniyetsiz her sofrada bir kavga küsme ,bu ara diş etlerini tirmaklamis ve iltihap yapmis sürekli dişlerink kanatiyor ne yapmaliyim


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Son günlerde çocukların ilgi gösterdiği popit oyuncağı, yetişkinler için de stres atmak amacıyla oynanabiliyor. Popit yararlı mı zararlı mı?
 • Çocukluk ve ergenlik çağında gelişen bipolar bozukluk, kız ve erkek çocuklarını eşit oranda etkiliyor. Çocuklarda 1 saat içinde duygudurum değişiklikl
 • Kitaplar çocuğun gelişimini destekliyor. Hikâyeler ve masallar beyne bilişsel esneklik kazandırıyor.
 • Pandemide ruh sağlığı ve yaşam rutini bozulan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?
 • Ebeveyn kaygısı, Çocuğun okula karşı motivasyonuna zarar verip, okula karşı konsantrasyonunun azalmasına ve uyum sürecinin zorlaşmasına sebebiyet vere
 • Üstün ve özel yetenekli çocuklara yaklaşım nasıl olmalı? Uzmanlar uyardı! Üstün ve özel yetenekli çocukları etiketlemeyin!
 • Randevu Al