PSA testi aktör Ben Stiller'ın hayatını kurtardı

"Zor Baba" ve "Zoolander" filmleriyle üne kavuşan Amerikalı aktör Ben Stiller, prostat kanserini yendiğini açıkladı.

PSA testi aktör Ben Stiller'ın hayatını kurtardı
Paylaş:

Ünlü aktör, 2 yıl önce yakalandığı hastalıktan, Prostat Spesifik Antijen (PSA) testiyle erken teşhis sayesinde kurtulduğunu söyledi.

Amerikalı aktör Ben Stiller, iki yıl önce yakalandığı prostat kanserinden PSA testi sayesinde kurtulduğunu açıkladı.

Medium internet sitesi için kaleme aldığı makalede Ben Stiller, Prostat Spesifik Antijen (PSA) testiyle erken teşhis sayesinde kanseri yendiğini belirtti.

Stiller, "Bana 13 Haziran 2014'te prostat kanseri teşhisi konuldu. 17 Eylül'de yeniden test yaptırdığımda kanser hücreleri yoktu. Arada geçen üç ay çılgın bir hızlı tren yolculuğu gibiydi. İnternet üzerinden prostat kanserine yakalanan erkekleri araştırdım. Ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu ama bu dünyanın sonu değildi" dedi.

"PSA TESTİ HAYATIMI KURTARDI"

Hastalığına erken bir safhada teşhis konulduğu için kendisini şanslı addeden Stiller, "PSA testi hayatımı kurtardı" ifadesine yer verdi.

PSA'nın 10 saniye alan basit bir kan testi olduğunu belirten Stiller, testin gereksiz "aşırı müdahaleye" yol açması bakımından eleştirildiğini ancak erken teşhis konulması açısından önemli olduğunu kaydetti.

PSA TESTİ HAKKINDA

PSA (Prostat Spesifik Antijen) prostatın epitel hücreleri tarafından üretilen ve seminal sıvıda yüksek oranda bulunan protein yapısında bir enzim. Normal durumdaki prostattan seruma az miktarda karışır, kandaki yükselme ise prostat hastalığının göstergesi olarak kabul ediliyor. Normalde 4 ng/ml’nin altında olması gereken PSA sonucu ne kadar yüksekse, prostat kanseri riski de o kadar artıyor.

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: