NEDEN OLUŞUR, KİMLERDE GÖRÜLÜR?

NEDEN OLUŞUR, KİMLERDE GÖRÜLÜR?

DR. SEMRA BARİPOĞLU
PSK. YILDIZ BURKOVİK

Kaygı bozuklukları deyince, bu başlık altında yaygın anksiyete (genelleşmiş kaygı bozukluğu), fobiler, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu gibi bir grup hastalık tanımlanmıştır.

Genelleşmiş kaygı bozukluğu, güne yayılan bir olumsuz beklenti içinde olunması durumudur. Çoğu zaman nedeni de yoktur bu durumun ama kişi sürekli olarak göğsünde bir baskı, bunaltı hissi, nefes alamama durumu, kaslarda gerginlik, ağız kuruması, ellerde, kollarda, yüzde uyuşmalar gibi bedensel şikâyetlerle giden bir durum yaşar. Bu durumu daha çok kadınlarda görüyoruz.

Panik atağın toplumda görülme oranları neler?


Panik atağın toplumda görülme sıklığı yüzde 7 gibi ve 100 kişiden 7’si ömrü boyunca bir kere panik atak geçirebiliyor. Kadınlarda bu oran erkeklere göre iki kat fazla. Belki hormonal nedenler de bunda etkili bir faktör olabilir. Sorumlulukları, toplum içindeki rolleri, yaşam denetimlerinin kendinde olmayışı, bağımlı olmaları, genç yaşta evlilik yapmaları, çocuk bakımında yalnız bırakılmaları, sınırlanmış ve yaşamının başrolünde olamama hali kaygı bozukluklarını tetikliyor ve bunların sonucunda sıklıkla kaygı bozukluğu ve panik atak gelişiyor doğal olarak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Pandemi süreci sonrasında bazı psikiyatrik hastalıkların yaygınlaştığını belirten uzmanlar, bulguların çoğuna göre bu hastalıkların panik bozukluğu ve
  • Uzman klinik psikologu Yıldız Burkovik, panikatak rahatsızlığını anlattı ve belirtilerini sıraladı. Burkovik, bu rahatsızlığın en çok aldatan erkekler
  • Pandeminin üzerinden geçen bir yılda beyin sağlığının önemli derecede etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, pandemide en sık panik ve kaygı bozukluklar
  • Toplumun en önemli sorunlarından bir olan panik ataklık birçok kişide boy gösteriyor. Peki, panik atak nasıl tedavi edilir?
  • Panik atak nedir, panik atağın belirtileri nelerdir, panik atak yaşayanlar neler hisseder?
  • Panik atak, kalp çarpıntıları, daralmalar, göğüste sıkışma, boğuluyormuş hissine girme gibi ani fiziksel semptomlarla ortaya çıkan korku nöbetleridir.
  • Randevu Al