Narsizm nedir, Narsizm kimlerde görülür

Kişiye özel kampanyalar narsizmi besliyor. Peki Narsizm nedir, Narsizm kimlerde görülür.

Narsizm nedir, Narsizm kimlerde görülür
Paylaş:

Prof. Dr. Nevzat Tarhan kendini üstün görme, hayata hep kendi penceresinden bakan kişilikleri, narsizmi TRT Haber’de anlattı. Tarhan narsizm üzerine çok önemli değerlendirmelerde bulundu. TRT Haber’de yayınlanan ve Ertan Ömeroğlu’nun sunduğu “Gündem” programında muhabir Handan Arslan’ın sorularını yanıtlayan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan modernizmle birlikte yaygınlık kazanan narsiszm hastalığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

NARSİZM NEDİR

NPİSTANBUL Hastanesi’nde gerçekleştirilen, ses sanatçısı Sümer Özgü’nün de konuk olduğu canlı yayında Rektör Tarhan, narsizmin popüler psikolojide büyüklük hastalığı olarak tanımlandığını söyledi. Bu kişilerin kendini üstün ve önemli gördüklerini ifade eden Tarhan, eleştiriye çok duyarlı olan bu tiplerin başkalarının ihtiyaçlarını anlamakta zorluk çektiklerini de vurguladı. Öyle ki bu kişilerin diğer insanları ötekileştirdiklerinin de altını çizen Tarhan,

SİZE ÖZEL KAMPANYALAR NARSİZMİ BESLİYOR

“Kendini fazla seven, egosunu yücelten, önce ben daha sonra diğerleri der bu kişiler. Günümüzde düzenlenen ve size özel diye lanse edilen kampanyalar var örneğin size özel gömlek, araba, kolye, çiçek…vs. gibi bu söylemler narsizmi besliyor. Mesela çok kıymetli bir tabloya çok para verenlerin de arkasında narsistlik beslenme var. Öyle ki bu kişiler birçok yoksul ve muhtacı göremiyor, mağdur olan insanın farkında dahi değil.

KÜRESEL NARSİZM VAR

Dünyada şuan küresel narsizm var.  ABD toplumu narsist bir toplum. Dünya nüfusunun yüzde 5’ini oluşturdukları halde dünya kaynaklarının yüzde 25’ini tüketiyorlar.  5 dünyalı kadar tüketiyorlar. Kendini üstün ve öncelikli görüyorlar.

GÜNÜ, ANI YAŞAMA BENCİLLEŞTİRİYOR

  Günü yaşa, anı yaşa yanlış değerlendiriliyor günümüzde. Bugünün kıymetini bilmesi gerekir tabiî ki ancak geçmişi ve ya geleceği yok sayarak düşünülmemesi gerekiyor bunun. Aksi halde kişiyi bencilliğe götürür günü, anı yaşamak. Kişiyi yanlışlaştırır, mutsuzlaştırır bu tutum. Modernizmin bugün en büyük sorunu yalnızlık. Öyle ki bu durumun alzheimerın nedeni olarak görülüyor.

NARSİST KİŞİ NASIL DÜZELİR?

Bu kişilerin düzelmesi için kişinin kendi konumunu, gücünü ve sınırını bilmesi gerekiyor. İnsani değerlerin aşımı narsiszmin en büyük nedeni. Rekabetin teşvik edilmesiyle günümüzde insani değerler zayıfladı. Tabiî ki rekabet iyi bir şey ancak barışçıl olanı. Yarışmak değil. Kişini başkasıyla değil de hedefleriyle yarışması normal olan. Rekabeti barışçıl rekabet içinde tutmak gerekir. İnsanı değişime hissettirmek önemli. Uzun vadeli düşündürtmek gerekir. Çünkü bu kişiler kısa vadeli düşünür.”

PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ...