Mimikler her zaman doğruyu söylemiyor

Acı, sevinç ve üzüntü. Bu tür yoğun duygularda, yüz ifadesi o sırada kişinin mutlu olup olmadığını yansıtmıyor. Mimikler her zaman doğruyu söylemiyor.

Mimikler her zaman doğruyu söylemiyor

Acı, sevinç ve üzüntü. Bu tür yoğun duygularda, yüz ifadesi o sırada kişinin mutlu olup olmadığını yansıtmıyor.  Mimikler her zaman doğruyu söylemiyor.

mimiklerAmerikalılara göre (Science) bedenin duruşu kişinin durumu hakkında çok daha fazlasını söylüyor. Beden dili insanların duygularını tahmin etmek için en iyi araç.

RUH SAĞLIĞINIZI KOLAYCA KORUYUN

Oysa araştırmacılar bugüne kadar yüz kaslarının olumlu ve olumsuz duyguları en iyi şekilde yansıttığı konusunda hemfikirdi. Princeton Üniversitesi psikologlarından Hillel Aviezer ve ekibi, güçlü bir duygunun tahmin edilmesinde mimiğin çok fazla abartıldığı, yüz ifadesinin güçlü bir duygunun rahatlatıcı mı yoksa rahatsız edici mi olduğunu bile söylemediği sonucuna varmış. Araştırmacılar 15 katılımcıya önemli bir maçta kazanan veya yenilen profesyonel tenis oyuncularının resimlerini gösterdi. Katılımcılar, tenisçilerin sadece yüzlerini gördüklerinde, sporcunun o anda sevindiğini veya sinirlendiğini neredeyse hiç doğru tahmin edememiş. Fakat bedenlerini veya yüzlerle birlikte bedenlerini gördüklerinde daha doğru tahminler yapmış. Burada ilginç olansa, katılımcıların bunu farkına varmamış olmaları. Katılımcılar tahminlerini yüz ifadelerine göre yaptıklarını sanmışlar. Sonuç: Yüz kasları, çok yoğun duyguları açıklamakta yetersiz kalıyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al