Kapanmayan iştahınızla böyle başa çıkın!

İştahınızla baş etmeniz için en etkili yöntemleri biliyor musunuz?

Kapanmayan iştahınızla böyle başa çıkın!

Fazla iştah birçok kişinin şikayet ettiği bir durum. İştahla baş etme yolları kadar iştahlı hissetmenin sebebi de önemlidir. Psikolojik durumlarda sorun halledildiğinde iştahlı durum da kendiliğinden kaybolur. Kan şekeri problemlerine bağlı durumlarda da sık sık acıkma, doymama gibi şikayetler oluşabilir. Doktor kontrolünden geçip gerekli tedavi uygulandığında sorun ortadan kalkacaktır. İşte iştahından şikayetçi olanlara çözüm olacak öneriler...

YETERİNCE SU TÜKETİN

Su ihtiyacı kişiden kişiye değişmesine rağmen ortalama 2-2,5 litre herkesin en az tüketmesi gereken su miktarıdır. Yapılan araştırmalarda insanların susuzluk hissi ile açlık hissini birbirine karıştırdığı bulunmuştur. Bu sebeple açlık hissettiğinizde önce su için.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Halk arasında sporun iştah açtığı söylense de düzenli olarak devam edilen sporla iştahın düzenlendiği görülmektedir. Spor sonrasında aç kalınmamalı, dengeli beslenme doğrultusunda ana ve ara öğün düzeni oturtulmalıdır.

PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN

Ana öğünlerde et, tavuk, balık, peynir, yumurta, süt, yoğurt gibi proteinden zengin besinler bulundurmak doygunluk hissini artırır.

KALSİYUM ALIMINI ARTIRIN

Yapılan araştırmalarda özellikle de kadınlarda günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamanın doygunluk, iştah kontrolü ve kilo kontrolünde etkili olduğu bulunmuştur. Günde 2-3 bardak süt, yoğurt tüketmeye dikkat edin.

SAĞLIKLI APERATİFLER TÜKETİN

Her şeye rağmen iştahınıza karşı koyamıyorsanız sebze tabağı ile rahata erebilirsiniz. Kırmızı kapya biber, salatalık, çarliston biber, havuç gibi sebzeleri jülyen doğrayarak eğlenceli aperatifler oluşturabilirsiniz.

DOĞAN BURDA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Bedenimizi toksinlerden arındırmak için detoks yapmamız gerektiğini çok iyi öğrendik. Peki ya ruhumuz ve zihnimiz?
  • Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.
  • Yaşaması için derinden bir nefes alması gerekir ki, bu esnada acı hisseder. O sırada duyduğu korku, hayatının ilk korkusudur.
  • Randevu Al