Deprem Travma Psikolojisi

Kadınlarda daha fazla görülüyor

Medipol Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Taşçı, safra kesesi taşının sarışın veya kumral tenli, çok doğum yapmış, kilolu kadınlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

Kadınlarda daha fazla görülüyor

Medipol Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Taşçı, safra kesesi taşının sarışın veya kumral tenli, çok doğum yapmış, kilolu kadınlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

safra_kesesiTaşçı, safra kesesinin karaciğerin salgıladığı safrayı depolama işlevi gören bir organ olduğunu anlattı. Safra kesesinin, karaciğerden atılan toksik maddeleri bağırsak yoluyla vücuttan uzaklaştırdığını ve yağ sindiriminde önemli görevler yaptığını aktaran Taşçı, safranın bileşiminde bulunan kolesterol ve çeşitli organik tuzlar arasındaki dengesizliğin taş oluşumuna yol açtığını bildirdi. Taşçı, aşırı yağ tüketimi ve hızlı kilo alıp vermenin safra kesesi taşı riskini artırdığını vurgulayarak, “Safra taşı kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülüyor. Genellikle, sarışın veya kumral tenli, çok doğum yapmış, kilolu kadınlarda bu rahatsızlıkla sık karşılaşıyoruz” diye konuştu.

ÖLÜME NEDEN OLABİLİR

Safra kesesi taşlarının “safra koliği” ile ortaya çıkabildiğine dikkati çeken Taşçı, genellikle yemeklerden sonra, karnın sağ üst bölümünde, 15 ila 30 dakika süren ve kendiliğinden gerileyen ağrılar oluştuğunu anlattı. Taşçı, safra kesesi rahatsızlığı bulunanların aşırı yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmemesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Safra kesesi rahatsızlıkları tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu konuda karşılaştığımız en büyük problem, safra kanalı ile bağırsağa açılan pankreas kanalının tıkanması sonucu pankreatit (iltihap) oluşmasıdır. Pankreatit, hafif bir karın ağrısı ile geçirilen bir rahatsızlıktan, uzun süre yoğun bakım şartlarında tedavi gerektiren ve ölüme kadar giden geniş bir perspektifte hastalıklara neden olabilir. Safra problemi yaşayanlar mutlaka uzman hekim kontrolünden geçmelidir.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al