KADIN YÖNETİCİ YOK

KADIN YÖNETİCİ YOK

A.A

Kadınlarla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan ilginç sonuçlar ortaya çıktı. İşte detaylar...       

 

 
Akademik personelde ise kadının durumuna bakıldığında Profesör, Doçent,  Yardımcı Doçent, Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi ve Okutman kadroları  içinde kadın oranının birçok ülkeden daha yüksek olduğu (yüzde 38,7) görülüyor.  Raporda, bu oranın çok önemli olmasına karşın rektör (yüzde 5.2) ve dekanlık  (yüzde 15.3) gibi üst pozisyonlarda erkek egemenliğinin devam ettiğine işaret  ediliyor.
        
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİNDE KADIN AĞIRLIĞI
        
2009-2010 öğretim yılında, okulöncesi eğitimde çalışan 42 bin 716  öğretmenin yüzde 95'i (40 bin 647), ilköğretimde çalışan 485 bin 677 öğretmenin  yüzde 52'si (252 bin 729), ortaöğretimde çalışan 206 bin 862 öğretmenin ise yüzde  41.9'u (86 bin 688) kadınlardan oluşuyor.

Son yıllarda ilköğretim kademesindeki kadın öğretmen sayısının önemli  oranda arttığı gözlendiği belirtilen raporda, kimi koşullarda ailelerin kız  çocuklarını okutmalarına karşı oluşturdukları direnci okuldaki öğretmenin kadın  olmasının kırabilmesi açısından artışın önemli olduğuna işaret edildi.  Öğretmenler ve okul müdürlerinin öğrenciler için birer rol modeli olduğu ve  hayatlarına önemli etkide bulunduğu ifade edilen raporda, kadın öğretmenlerin  sayısındaki artış gibi kadın okul müdür ve müdür yardımcılarının da sayısının  artmasının gerektiğini vurgu yapıldı.

Öte yandan, eğitim yöneticisi konumundakiler arasında kadınların oranı  çok düşük olduğu vurgulanan raporda, okullarda yönetim kadrolarında bulunan 58  bin 835 kişiden sadece 5 bin 298'inin (yüzde 8.98) kadın, 53 bin 537'sinin ise  (yüzde 91.02) erkek olduğu kaydedildi.
        
HEDEF, 2 YILDA YÜZDE 100 OKULLAŞMA
        
Raporda, Eğitimde Türkiye'nin hedefinin, 2013 yılına kadar kız ve erkek  çocuklar için okullulaşma oranını yüzde 100'e ulaştırmak olduğu ifade edildi.

Zorunlu ilköğretimin 8 yıla çıkmasından sonra, Yatılı İlköğretim Bölge  Okulları (YİBO) sayısının 3 kattan fazla artarak okullardaki kız öğrenci  kontenjanının yükseltildiği belirtilen raporda, 2009-2010 öğretim yılı itibariyle  589 YİBO'da 58 bin 222'si kız olmak üzere 150 bin 330 çocuğun eğitim gördüğü  belirtildi.

2009-2010 öğretim yılında “Taşımalı İlköğretim Uygulaması”ndan 323 bin  971'i kız öğrenci olmak üzere 667 bin 475 çocuğun faydalandığı belirtilen  raporda, “Ana Kız Okuldayız Okuma Yazma Kampanyası”na 8 Eylül 2008'den 1 Aralık  2010'a kadar 934 bin 627 kişinin katıldığı, bunlardan 519 bin 774'ünün  okuryazarlık belgesi aldığı bildirildi.
        
SAĞLIKTA HİZMET AÇIĞI ERKEKLERE GÖRE DAHA FAZLA
        
Ergenlik çağından başlayarak her dönemde daha fazla sağlık hizmetine  gereksinim duyan kadınlar için hizmet açığının erkeklere göre daha fazla olduğuna  işaret edilen raporda, özellikle üreme sağlığı hizmetlerinin yaygınlaştırılması  ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi gerektiği vurgulandı.

Anne ölüm oranının 100 bin canlı doğumda 18.2 olduğu belirtilen raporda,  anne ölümlerinin önlenmesi için doğum öncesi bakım hizmetlerinden yararlanmaları  gerektiği ifade edildi. Raporda, genelde yüzde 92 olan doğum öncesi bakım alma  oranının, kırsal yerleşim yerlerinde yüzde 84'e; Doğu'da ve eğitimsiz anneler  arasında yüzde 80'nin hemen altına; 6 ve daha fazla çocuğu olan anneler arasında  ise yüzde 72'ye gerilediği belirtildi.

Sağlık alanında 2008 yılına ait toplam doğurganlık, çocuk ölüm hızı gibi  veriler yanında, Sağlık Bakanlığınca önümüzdeki dönemde kadınlara yönelik sağlık  hizmetlerinin artırılmasına ilişkin hedeflerine yer verildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al