Deprem Travma Psikolojisi

İsimsiz iyilikler yapın!

"Karşı cinsle üç aşamalı ilişkiyi bil, para yönetimini öğren, isimsiz iyilikler yap, alçak gönüllü ol"

İsimsiz iyilikler yapın!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hayata adım atma telaşında olan gençlere önemli, altın değerinde tavsiyelersıs sürdürüyor. Tavsiyeler dizisinin 8'inci bölümünde Tarhan, karşı cinsle üç aşamalı ilişkiyi bil, para yönetimini öğren, isimsiz iyilikler yap, alçak gönüllü ol diyor.

İŞTE ALTIN TAVSİYELER

 TUTKULU PROJEN OLSUN. 1 BÖLÜM

DUYGUSAL OKUR-YAZAR 2. BÖLÜM

POPÜLER KÜLTÜR SENİ YÖNETMESİN 3 . BÖLÜM

İNSANLARA GÜVEN AMA...4. BÖLÜM

TEK RAKİBİN KENDİN OLSUN...5. BÖLÜM

NE KENDİNİ NE BAŞKASINI ALDAT...6. BÖLÜM

İSİMSİZ İYİLİKLER YAPIN!...7. BÖLÜM

Altın tavsiyelerini Tarhan şöyle sürdürüyor;

KARŞI CİNSLE ÜÇ AŞAMALI İLİŞKİYİ BİL

Karşı cinsle ilişkilerde üç aşamayı unutma arkadaşlık, sevgililik ve evlenmek. Evliliğe yönelik olmayan cinsellik yalancılığın bir türüdür. Cinsellik özel ve önemli insanla yaşanmalıdır. O kişi de insanın eşidir. İdeal olan budur, gerçekleştirmeye çalış. Eğer popüler kültürü tercih edersen gönül eğlendirecek kişiyi aldatmak karakterli bir davranış değildir. Evlilik vaadi ile kurban edilenlerden olabilirsin.

GENÇ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

PARA YÖNETİMİNİ ÖĞREN

Para yönetimi, bütçe kavramı 10 yaşlarında öğrenilmelidir. İstek ve ihtiyaç ikilemini iyi yönet. Bir şeyi çok arzuladığında ona ihtiyacını ne ölçüde var sorusunu sor. Daha sonra alış veriş yap. Akıllıca para harcamak biriktirmek kolay öğrenilen bir beceri değildir.

İSİMSİZ İYİLİKLER YAP

İhtiyaç sahiplerini rahatsız etmeden yapılan iyilik gizli iyiliklerdir. Böyle iyilikler ummadığın yerde, ummadığın biçimde sana döner. Dönmezse de iyilikler çıkar için değil doğru olduğu için yapılır. Rahibe Terasa'ya soruyorlar dünya daha yaşanılır nasıl olur diye. "Bire bir iyilik yapmak" diyor. İyilik yapmanın zevkini, gülen bir yoksulun, sevinen bir çocuğun, acı ve ıstırabı geçen bir hastayı mutlu etmenin zevkini yakala.

ALÇAK GÖNÜLLÜ OL

Alçak gönüllülük kendini eşit hissetmektedir. Bütün kötülükleri toplarsan bir odaya koysan kapısı kibir anahtarı ile açılır. Kişisel gelişimin anahtarı alçak gönüllülüktür. Bütün iyiliklerin toplandığı odanın kapısını açan anahtar tevazudur. Tevazu kendini diğer insanlardan aşağı görmek değil eşit görmektir. Her insanın orijinaldir, biriciktir. Orijinal şeyler birbirleri ile kıyaslanmazlar. Alçak gönüllülük insanlarla eşit ilişki kurma becerisidir. İşte evde, okulda, ailede her yerde geçerlidir. Gururlu insanlar mutlu olamazlar. Sıradan olmaktan korktukları için hep kendilerini kanıtlama çabası içindedirler. Gerçek alçakgönüllülük kendi kusurlarını fark edebilme, kabul edebilme becerisidir. Kendisi ile yüzleşen insan kendisi ile barışıktır. Mutlu olabilmek için doğru yaşamak geçerlidir. Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından düzenlenen “Meslek Uzmanı Buluşmala
  • Kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının, erken ergenlik olarak tanımlandığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Dr.
  • Gençlerdeki yalnızlık, ebeveyne olan güven duygusuyla yakından ilişkili!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Müstakil Akademi 5. Silsile’ eğitim programının konuğu oldu.
  • Ergenlik döneminde yaşanan sorunların normal kabul edilmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemesi büyük problemlerin atlanmasına yol aç
  • Kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili oluyor.
  • Randevu Al