Deprem Travma Psikolojisi

Ne kendini aldat ne başkasını aldat!

Tarhan gençlere ne kendini ne de başkasını aldat diyor, hak ve sorumluluk dengesini gençlerin kurması gerektiğine de bu bölümde vurgu yapıyor.

Ne kendini aldat ne başkasını aldat!

Tarhan gençlere ne kendini ne de başkasını aldat diyor, hak ve sorumluluk dengesini gençlerin kurması gerektiğine de bu bölümde vurgu yapıyor.

İŞTE ALTIN TAVSİYELER

 TUTKULU PROJEN OLSUN. 1 BÖLÜM

DUYGUSAL OKUR-YAZAR 2. BÖLÜM

POPÜLER KÜLTÜR SENİ YÖNETMESİN 3 . BÖLÜM

İNSANLARA GÜVEN AMA...4. BÖLÜM

TEK RAKİBİN KENDİN OLSUN...5. BÖLÜM

NE KENDİNİ NE BAŞKASINI ALDAT...6. BÖLÜM

Özellikle gençlere yönelik bulunduğu altın tavsiyelerinin bu bölümünde Prof. Dr. Nevzat Tarhan hak ve sorumlulukların önemine dikkat çekiyor.

Altın tavsiyelerini Tarhan şöyle sürdürüyor;

NE KENDİNİ NE DE BAŞKASINI ALDAT

En büyük sermaye, en zengin miras doğruluktur. Çünkü doğru insan zengin insandan daha mutludur. Doğru insan her şartta meyve veren ağaç gibidir. Yunus Emre "Cümleler doğrudur sen doğru isen/ Doğruluk bulunmaz sen eğri isen" diyor. Doğruluğun zıddı yalancılıktır. Yalan söyleyen insan diğer insanlarında yalan söylediğini düşünür. Her şeye kuşku ile yaklaşır. İnsanlara güveni zayıfladığı içn kendini tehdit altında hisseder. Hep savunma duygusu içindedir. Gevşeyemez, mutlu olamaz. Yalancı zevklerle eğlenmeye mutlu olmaya çalışır. Savunma halinde çalışan insan beyni asit özellikli kimyasallar salgıladığı için bedeni de erken yıpranır. Stres hormonları hem mutluluğunu bozar hem de bedenini. Kendini ve kimseyi aldatmadığın gün en hoş duygu olan iç huzuru, esenlik ve dinginlik ortaya çıkar. İnsansan yalan söyleme hatası işlediysen, pişmanlık ve gönül alma ile kendini yıka. Kötülükle en iyi mücadele yöntemi olan iyiliklerini artırmaktır, böylece hem temizlen hem güzelleş. Bir günlük mutluluk istiyorsan eğlen, ömür boyu mutluluk istiyorsan insanlara yardım et. Merdivenleri çıkarken diğer insanlara yardım edenler kendileri merdivenlerden inerken onlarla karşılaşabilirler. Doğruluğun kısa vadeli faydası iç huzuru uzun vadeli faydası kişiye saygı duyulmasıdır.

HAK VE SORUMLULUK DENGENİ KORU

Sadece haklarını düşünen sorumluluklarını düşünmeyen bencillerden olma. Yalnız kalırsın. Benmerkezci düşünürsen sadece haklarını hatırlarsın. Otobüste tek yolcu değilsin ve otobüs sadece sana ait değil. Başkalarının hakları ve görevleri ile senin hak ve görevlerini iyi tanımla. İnsan ilişkilerinden sınır ihlali yapma. Senin sınırına girerlerse kendini savunmalısın. Ne ez, ne ezil. Şaban Özdemir(NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ergenliğe girmiş çocuğa söylenmeyecek 4 şeyi sorduk.
  • Kadın - erkek ilişkilerinde ilk buluşma çok büyük önem taşıyor. Peki flört döneminin başlayıp başlamayacağına karar verilebilecek bu ilk randevu için
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Susan Farmer 37 yaşında ve 243 kilo. Doktorlar eğer kısa zaman içinde en az 120 kilo vermezse öleceğini söyledi. Nedeni ise mutsuzluk...
  • Çocuklarda obezite kireçlenmeye neden oluyor.
  • Televizyon kanallarındaki dizi furyası, özellikle genç kesim üzerinde etkili...
  • Randevu Al