Popüler kültür seni yönetmesin!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hayata adım atma telaşında olan gençlere önemli, altın değerinde tavsiyelerini sürdürüyor.

Popüler kültür seni yönetmesin!
Paylaş:

Prof. Dr. Nevzat Tarhan hayata adım atma telaşında olan gençlere önemli, altın değerinde tavsiyelerini sürdürüyor.

Dizinin 4'üncü bölümünde Tarhan zenginliği yüceltirken dikkat etmelisin tavsiye ediyor. Estetik değerlerin olsun ancak popüler kültürün esaretine girme, o seni yönetmesin diyor.

İŞTE ALTIN TAVSİYELER

 TUTKULU PROJEN OLSUN. 1 BÖLÜM

DUYGUSAL OKUR-YAZAR 2. BÖLÜM

POPÜLER KÜLTÜR SENİ YÖNETMESİN 3 . BÖLÜM

Altın tavsiyelerini Tarhan şöyle sürdürüyor;

ZENGİNLİĞİ YÜCELTİRKEN DİKKAT ET

Mevlana "Elinde olsun ama gönlünde olmasın" diyor. Çok şeye sahip ol ama onlar sana sahip olmasın. Paranın amaç değil araç olduğunu unutmuyorsan zenginlik, varlık, şöhret, makam sana hizmet eder. Geçici zevkleri ve zenginlikleri gönlünde başköşeye oturursan onlar seni yönetmeye başlar. Çoğa sahip olan değil sahip olduklarının kıymetini bilen zengindir. Gerçek zenginlik kalıcı olan zenginliktir. Sosyolojik ve psikolojik sermayen için karlı ticaret yapmakta zenginliğin bir türüdür. Somut ve soyut iki alanda da zenginleşmen en akıllı ve faydalı zenginliktir.

ESTETİK DEĞERLERİN OLSUN

İnsanlarda genetik bir eğilim olarak mükemmeli ve güzeli sevmek vardır. İnsanın var oluş amaçlarından birisi de dünyayı güzel ve yaşanılır yapmaktır. Estetik değerlerin en büyük düşmanı abartıdır. Abartı makyaj, rüküş kıyafet dikkati çeker ama estetik değildir. Estetik anlayışın konuma uygunlukla paralel olmalıdır.

POPÜLER KÜLTÜR SENİ YÖNETMESİN

Kendi kültürel kimliğini koruyarak modernleşenler kendi kişiliklerini koruyarak gelişenler gibidirler. Kimliğini ve kişiliğini koruyanlar asimile edilemezler. Kendi dilini önemseyenler kültürlerini koruma da daha başarılıdırlar. Milli hedefleri olan, tarihini bilen ve kültürünü koruyan toplumlar, idealleri olan kişilikli, kimlikli geçmişi ile barışık bireylerden oluşur. Değiş ama başkalaşma. Şaban Özdemir(NPGRUP)