Tutkulu projen olsun

Prof. Dr. Nevzat Tarhan gençlere yönelik tavsiyeler dizisinin ikincisinde, tutkulu projen olsun ve başarı için zorluklara tahammül et diyor.

Tutkulu projen olsun
Paylaş:

Prof. Dr. Nevzat Tarhan gençlere yönelik tavsiyeler dizisinin ikincisinde, tutkulu projen olsun ve başarı için zorluklara tahammül et diyor.

Her gencin bir yol haritası olması gerektiğine dikkat çeken Tarhan başarı için de zorluklara tahammülün şart olduğunu ifade ediyor. Altın tavsiyelerini Tarhan şöyle sürdürüyor;

GELECEĞİNİ PLANLA

Hedef belirlemenin ardından hayat yolunda yol haritan olmalı. Yol haritanı yaparken ayrıntı tuzaklarına dikkat et. Başarı da ayrıntıda, şeytan da ayrıntıda… Amacına hizmet etmeyen ayrıntı kötücül olabilir. Amacına hizmet eden ayrıntı hata yapmanı engeller, doğru karar vermeni sağlar.

İŞTE ALTIN TAVSİYELER

Yol haritanı çizerken, eylem planını yaparken rol modellerin olsun ama yine de kendin olmayı unutma. Yol haritanı çizerken arı gibi her çiçekten bir şeyler almayı başarmalısın. Ailen, sosyal çevren, öğretmenlerin, dini ve kültürel kanaat önderlerin beslendiği kaynaklar olmalı.

TUTKULU PROJEN OLSUN

İnsanı motive eden harekete geçiren en önemli şey gerçekçi tutkulu projelerin olmasıdır. Ümidi ayakta tutmak uğrunda yaşamaya değer somut ve soyut projelerle mümkündür. Özgüveni artırmak ideallerle şekillenir. İdealist, aktivist ve realist dengeyi ancak böyle sağlarsın.

BAŞARI İÇİN ZORLUKLARA TAHAMMÜL ET

İngilizcede “No pain no gain” diye bir söz vardır. Çile yoksa, kazanç yok diye çevirebiliriz. Bizdeki “Zahmetsiz rahmet olmaz” sözüne denk bir kavram. Hayat mükafatını zorluklara tahammül edenlere veriyor. Başı dik dolaşmak ve onurlu yaşamak istiyorsan emeğinle kazanmaya çalışmalısın. Şaban Özdemir (NPGRUP)