İnternet uyku düzenini bozuyor

Daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku düzenindeki bozukluk, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülüyor.

İnternet uyku düzenini bozuyor

Daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku düzenindeki bozukluk, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülüyor.

uyku_internetUzmanlar daha çok vardiyalı çalışanlarda ortaya çıkan uyku düzenindeki bozukluğun, internet alışkanlığı nedeniyle genç yaştakilerde de görülmeye başlandığını söyledi.

İNTERNET BAĞIMLILIĞINDAN KURTULUN

Uyku bozuklukları uzmanları, sabah uyandıklarında kendini dinlenmiş hissetmeyenler, unutkanlık, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğundan yakınanlar, eskiye göre daha çabuk sinirlenenler, kolay kilo veremeyenler ve tansiyon sorunu olanlarda uyku bozukluğunun araştırılması gerektiğini bildirdi. Uyku bozukluklarında nöroloji, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz ve psikiyatri uzmanlarının ortak değerlendirmesiyle çok yönlü yaklaşım sunulmasının büyük önem taşıdığını ifade eden uzmanlar, şu bilgileri verdi:

UYKU BOZUKLUĞUNUZ MU VAR

“Tanımlanmış onlarca uyku bozukluğu olmakla birlikte erişkin dönemde sıklıkla süreğen uykusuzluk (kronik insomnia), obstrüktif uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik bacak ve kol hareketleri ile narkolepsi ile karşılaşılır. Çocukluk ve ergenlikte ise bunların yanı sıra uyurgezerlik, uykuda kabus bozukluğu ve uyku terörü gibi rahatsızlıklara da rastlanır.”

SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN

-Her gün aşağı yukarı aynı saatte kalkmaya özen gösterilmeli. -Gün içinde yeterli ışık alan ortamlarda bulunulmalı. -Uyku gelince yatılmalı. -Gece uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte zorluk çekenler öğleden sonraları uyumaktan kaçınmalı. -Kahve, sigara ve alkol özellikle akşam saatlerinde kısıtlanmalı. -Hafta içinde belirli günlerde yürüyüş veya diğer spor aktivitelerine zaman ayrılmalı. -Yatmadan en az bir saat önce günlük aktiviteler bitirilip fiziksel ve ruhsal açıdan uykuya hazır olunmalı. -Sadece uyumak için ısı, ses ve ışık izolasyonu bakımından konforlu bir yatak odası ortamı sağlanmalı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Gece uykusunun kaçmaması için gündüz en fazla bir saat uyunmalı… Sağlam bağışıklık için iyi bir gece uykusu şart!
  • Randevu Al