HER GÜLÜMSEME AYNI DEĞİL

HER GÜLÜMSEME AYNI DEĞİL

Milliyet

Fransa’da bulunan Blaise Pascal Üniversitesi’nden Doktor Paula Niedenthal, gülümsemenin sırlarını araştırdı.

Uzun süren araştırmalarının sonucunda gülümsemelerin kategorilere ayrıldığını tespit eden Niedenthal, aynı zamanda karşı tarafın gülümsemeyi nasıl algıladığını, sahte ve gerçek gülümsemenin nasıl ayırt edildiğini de inceledi. İşte Niedenthal’ın belirlediği 5 ayrı  gülümseme modelleri:

 


MUTLULUK GÜLÜMSEMESİ: Bir insan çocuğunu gördüğünde ya da iyi bir haber aldığında, beynin orbitofrontal korteksi uyarılıyor ve yüzü mutlu bir gülümseme kaplıyor. Uzmanlar, başkalarının çocukları görüldüğünde aynı gülümsemenin oluşmadığını, çünkü beyne aynı mesajın gitmediğini belirtiyorlar.

SOSYAL GÜLÜMSEME: Kişinin karşısındaki ile ilişkisini güçlendirmek için takındığı gülümseme, “sosyal gülümseme” olarak adlandırılyor.

UTANGAÇ GÜLÜMSEME: Utandığında insanlar çenelerini öne düşürerek gülümsüyorlar.

SELAM GÜLÜMSEMESİ: Selam vermek amacıyla gülümsendiğinde, kaşlar havaya kalkıyor.

DOMİNANT GÜLÜMSEME: “Ben senden daha iyiyim” mesajı veren bu gülümsemede, çene yukarı kalkarak, karşıdakine yukarıdan bakılıyor ve dişler gösteriliyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al